Joel Schumacher na czele jury 20. Festiwalu Plus Camerimage

Wtorek, 6 listopada 2012 (15:00)

Reżyser Joel Schumacher stanie na czele jury głównego konkursu 20. Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Impreza rozpocznie się 24 listopada w Bydgoszczy.

Niezmiernie cieszymy się z faktu, iż Joel Schumacher będzie już po raz trzeci gościem Plus Camerimage. Jesteśmy pewni, że jury pod jego przewodnictwem zapewni konkursowi głównemu bezstronność i pełen profesjonalizm - podkreślił Marek Żydowicz, dyrektor i twórca festiwalu Plus Camerimage.

Schumacher karierę rozpoczynał w latach 70., zarabiając na życie między innymi jako kostiumolog, scenarzysta i początkujący twórca telewizyjny. Jako reżyser stał się znany w kolejnej dekadzie dzięki takim filmom jak: "Ognie Świętego Elma" czy "Straceni chłopcy".

Lata 90. przyniosły rozkwit jego kariery, a producenci zaczęli powierzać mu coraz większe projekty: "Linię życia", "Upadek", "Czas zabijania", "Klienta" oraz dwa filmy o przygodach Batmana. "Schumacher zyskał sobie nie tylko reputację reżysera, który ciągle poszukuje nowych wyzwań, poruszając się po różnych obszarach kina, ale również twórcy dającego młodym, nieznanym aktorom szansę na zaistnienie w branży" - zaznaczył Żydowicz.

W tym roku do głównego konkursu Plus Camerimage zakwalifikowano czternaście filmów. O Złotą Żabę walczyć będą dwaj polscy operatorzy: Arkadiusz Tomiak ("Obława") oraz Piotr Śliskowski ("Mój rower"), konkurując z autorami zdjęć z Wielkiej Brytanii, Kanady, Iranu, USA i Argentyny.

Historia festiwalu sięga 1993 roku


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy.

20. Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy potrwa od 24 listopada do 1 grudnia. Zgodnie z podpisaną w tym roku umową Bydgoszcz będzie gościć także co najmniej dwie następne edycje tej imprezy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

RMF24-PAP