W Izraelu wybuchł skandal w związku z planowanym wykonaniem utworów Ryszarda Wagnera na rozpoczynającym się wkrótce międzynarodowym festiwalu sztuki. W Knessecie, czyli tamtejszym parlamencie odbyła się dziś specjalna debata na ten temat, a rząd wezwał kierownictwo festiwalu do odwołania koncertu.

Dziś w Knessecie dwóch deputowanych wezwało do zbojkotowania tegorocznego festiwalu sztuki. Zaś jeden z ministrów oświadczył, że rząd nie może zmusić do niczego kierownictwa festiwalu, ale prosi o uwzględnienie uczuć ludzi, którzy przeżyli holocaust.

Utwory Wagnera nie były dotychczas wykonywane w Izraelu, gdyż kompozytor ten przez wiele osób ocalałych z holocaustu utożsamiany jest z hitleryzmem. W minionych latach kilkakrotnie próbowano włączyć do koncertów kompozycje Wagnera, ale za każdym razem okazywało się to niemożliwe z powodu gwałtownych protestów. Kilka lat temu przerwano koncert, gdy na sali w Tel Awiwie rozległ się nagle krzyk kontrolera biletów: „Straciłem całą rodzinę w holocauście”.

22:05