Wystawy dotyczące historii polskiego himalaizmu, muzyki Krzysztofa Pendereckiego i polskiej kinematografii od dziś można zobaczyć na internetowej platformie Google Cultural Institute. Zbiory udostępniły Filmoteka Narodowa, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowy Instytut Audiowizualny.

Instytut Adama Mickiewicza udostępnił dwa projekty filmowe, które zostały przygotowane z myślą o uczczeniu 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej historii Polski. W ramach pierwszego z nich pokazany zostanie film dokumentalny "Art of Freedom" w reż. Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza, poświęcony największym polskim himalaistom: Jerzemu Kukuczce, Wandzie Rutkiewicz, Krzysztofowi Wielickiemu i Andrzejowi Zawadzie. Film uzupełniają rozmowa z Markiem Kłosowiczem i cykl archiwalnych zdjęć dotyczący polskiego himalaizmu z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Film "Art of Freedom" jest częścią cyklu "Przewodnik do Polaków", wyprodukowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Kolejne części Przewodnika będą udostępniane na stronie Google Cultural Institute w galerii culture.pl w najbliższych miesiącach.

Z rocznicą pierwszych wolnych wyborów związany jest również drugi projekt, składający się z 9 krótkometrażowych filmów dokumentalnych, które opowiadają, czym jest idea solidarności i jak ją interpretują młodzi filmowcy m.in. z Ukrainy, Kuby, Birmy i Wenezueli.

Drugie życie najstarszych filmów

Filmoteka Narodowa udostępniła wystawę "Nieme filmy: Second life", która pokazuje proces konserwacji najstarszych filmów z archiwum Filmoteki: "Mania. Historia pracownicy papierosów", "Pan Tadeusz" i "Zew morza". Historia tych trzech filmów została przedstawiona z kilku perspektyw. Internauci mogą dowiedzieć się, kim byli aktorzy, którzy zagrali główne role i jak odebrano te filmy po premierze. Mogą też poznać powojenne losy kopii, które przez długie lata uznawane były za zaginione.

"Penderecki Reloaded 2011"

Narodowy Instytut Audiowizualny na platformie Google Cultural Institute zamieścił z kolei wystawę "Penderecki Reloaded 2011", która jest zapisem współpracy między Krzysztofem Pendereckim a brytyjskim muzykiem, kompozytorem i multiinstrumentalistą Aphex Twinem i gitarzystą zespołu Radiohead Jonnym Greenwoodem. Wystawa zawiera materiały wideo z koncertu muzyków, zdjęcia, wypowiedzi twórców, zapisy prób, a także kopie partytur artystów, które można powiększać, by przyjrzeć się w dużej skali szczegółom odręcznego zapisu nut i znaków muzycznych.

Nowe wystawy można obejrzeć na stronie www.google.com/culturalinstitute.