Gigantyczne pieniądze za obraz Jacksona Pollocka

Czwartek, 16 maja 2013 (08:22)
Aktualizacja: Czwartek, 16 maja 2013 (09:52)

Za prawie 60 milionów dolarów sprzedano na aukcji w Nowym Jorku obraz Jacksona Pollocka "Number 19". To rekordowa suma za dzieło tego amerykańskiego malarza na rynku aukcyjnym.

(

Obraz "Number 19", który powstał w 1948 roku, osiągnął na aukcji w domu aukcyjnym Christie's cenę dwukrotnie wyższą niż spodziewali się eksperci. Jego nabywca chciał zachować anonimowość. To rekordowa suma za dzieło Pollocka, ale tylko w handlu aukcyjnym. Siedem lat temu inne płótno artysty, "No.5", zmieniło właściciela za 140 mln dolarów.

Jackson Pollock był przedstawicielem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Tworzył w I połowie ubiegłego stulecia. Zginął w wypadku samochodowym w 1956 roku w wieku 44 lat.

Na tej samej aukcji za 56,1 mln dolarów sprzedano obraz innego amerykańskiego malarza, przedstawiciela pop artu, zmarłego w 1997 roku Roy'a Lichtensteina - "Woman with Flowered Hat". 48,8 mln dolarów ktoś zapłacił za  obraz "Dustheads", który w 1982 roku namalował amerykański artysta Jean-Michel Basquiat, przedstawiciel nowego ekspresjonizmu. To rekordowa suma za dzieło tego malarza, znacznie wyższa od spodziewanej.  

Artysta zmarł w 1988 roku z powodu przedawkowania narkotyków. Miał niecałe 28 lat.

Rekordowa aukcja sztuki współczesnej w Christie's

W sumie aukcja obrazów w Nowym Jorku przyniosła prawie pół miliarda dolarów dochodów. To światowy rekord - podkreślają eksperci. Nabywcę znalazło 94 proc. wystawionych dzieł.

Równie rekordowa okazała się wczesniejsza aukcja w domu Sotheby's. Obraz abstrakcyjnego ekspresjonisty Barnetta Newmana "Onement VI" z 1953 roku uzyskał tam cenę 43,8 mln dolarów, czyli rekord za dzieło amerykańskiego artysty. Za 37,1 mln dolarów sprzedano natomiast dzieło niemieckiego malarza Gerharda Richtera, co było rekordem dla żyjącego artysty.

(UG)

Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

RMF FM/PAP