Film "Kret" zamyka pokazy filmów, które startują w Konkursie Głównym 36. Festiwalu Filmowego w Gdyni. "Ten film powstał z bólu, że ludzie nie są w stanie mówić spokojnie i rzetelnie o tym, co zdarzyło się w naszym kraju nie tak dawno temu" - mówi o swoim debiucie fabularnym Rafael Lewandowski.

Z reżyserem Rafael Lewandowskim rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta

Trzydziestoletni Paweł razem z ojcem Zygmuntem, zajmuje się importem używanej odzieży z północnej Francji do Polski. W drodze powrotnej z jednej z podróży służbowych Paweł odkrywa zdjęcie swojego ojca na okładce popularnego tabloidu. Pod zdjęciem napisano ,,zdrajca".

Zygmunt, uznawany za bohatera walki z komunizmem, zasłużony działacz ,,Solidarności", niespodziewanie zostaje oskarżony o współpracę z komunistyczną służbą bezpieczeństwa pod pseudonimem "Kret".

Pomimo szoku wywołanego wiadomościami o ojcu, Paweł jest przekonany, że wrogowie ojca zmyślili historię o jego kolaboracji. Zmierzenie się z prawdą będzie dla niego bardzo bolesne. W "Krecie" główne role grają Borys Szyc, Marian Dziędziel i Magdalena Czerwińska.