Flisacy kończą sezon turystyczny na Dunajcu

Czwartek, 31 października 2013 (11:50)

259 tys. turystów skorzystało w tym roku ze spływu przełomem Dunajca. Flisacy zakończyli dziś tegoroczny sezon turystyczny na rzece.

Tegoroczny sezon pod względem liczby turystów był nieco gorszy niż ubiegłoroczny, kiedy łodziami flisackimi przewieźliśmy 275 tys. osób. Największa frekwencja była w miesiącach wakacyjnych. W lipcu i sierpniu ze spływu Dunajcem skorzystało 160,5 tys. turystów - powiedział Jan Sienkiewicz prezes pienińskich flisaków.

Najwięcej turystów, chcących skorzystać z tej atrakcji turystycznej w Pieninach, przyjeżdżało z Zakopanego.

Zagranicznych turystów najliczniej w Pieniny reprezentowali Węgrzy, Słowacy i Niemcy. Tegoroczny spływ obsługiwało 500 flisaków na 250 łodziach.

Przyszłoroczny sezon na Dunajcu rozpocznie się 1 kwietnia.

Spływ przełomem Dunajca organizuje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich od 1934 roku, jednak początki tej atrakcji turystycznej sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Spływ na drewnianych tratwach rozpoczyna się w Sromowcach-Kątach i ma dwa warianty: krótszy - do Szczawnicy i dłuższy - do Krościenka. Trasa do Szczawnicy ma długość 18 km, a jej pokonanie zajmuje 2 godziny i 15 minut. Spływ do Krościenka trwa 2 godziny i 45 minut i jest o pięć kilometrów dłuższy.


Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

RMF24-PAP