Dwanaście utalentowanych wokalnie osób niepełnosprawnych wystąpi w sobotę na krakowskim Rynku Głównym podczas finału 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Na scenie wspierać ich będą: Anita Lipnicka, Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Alicja Majewska i Damian Ukeje.

Dwanaście utalentowanych wokalnie osób niepełnosprawnych wystąpi w sobotę na krakowskim Rynku Głównym podczas finału 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Na scenie wspierać ich będą: Anita Lipnicka, Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Alicja Majewska i Damian Ukeje.
Festiwal organizuje Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" /PAP/Radek Pietruszka /PAP

Koncert to jedno z wydarzeń Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko", organizowanych przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Ludzie niepełnosprawni są dla ludzkości straszliwym problemem odkąd ludzkość istnieje. Raz się ich zrzucało ze skały, raz uważało za świętych albo pokazywało na jarmarkach. A ja wiem, że to, co najbardziej boli chorych i niepełnosprawnych to, że traktuje się ich jak kosmitów, daje się im taryfy ulgowe - mówiła konferencji prasowej Anna Dymna. Dodała, że w konkursie podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, nie ma taryfy ulgowej. Na Rynku stoi gwiazda, a obok niewidoma dziewczynka. Przez chwilę wszyscy patrzą na gwiazdę, ale potem wzrok idzie do tej drugiej osoby. Nagle niepełnosprawność znika, nie ma wózka, kalectwa, są tylko ludzie, którzy pięknie śpiewają, bo piosenka absolutnie obala wszystkie bariery i uwalnia radość, siłę i prawdę. Dlatego uważam, że ten Festiwal jest zaczarowany, bo daje nam bez zbędnych słów dużo do myślenia na temat sensu życia i wartości oraz siły, która tkwi w człowieku - podkreśliła aktorka.

Gwiazdorskie jury

Finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oceniać będzie jury, w którym zasiądą: Ewa Błaszczyk, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Daukszewicz, Krzysztof Globisz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Włodzimierz Korcz, Monika Kuszyńska, Wojciech Mazolewski, Leszek Aleksander Moczulski, Ewa Telega i Magdalena Waligórska.

Laureaci, wyłonieni w dwóch grupach wiekowych: do lat 16 i powyżej 16 roku życia, otrzymają statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz roczne stypendia umożliwiające im dalszy rozwój muzycznych pasji. Opiekunem artystycznym Festiwalu Zaczarowanej Piosenki jest Irena Santor.

W niedzielę przed południem na Rynku Głównym odbędą się rozgrywki sportowe z udziałem niepełnosprawnych sportowców. Będą wśród nich reprezentanci goalballa, piłki nożnej, szermierki, koszykówki, rugby, hokeja halowego i dyscyplin siłowych, m.in. startujący podczas tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro Rafał Wilk, uprawiający handbike czyli kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym. Zaplanowano też mecz siatkówki pomiędzy niepełnosprawnymi zawodnikami i drużyną gwiazd. Gwiazdy reprezentować będą m.in.: Przemysław Saleta, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Schimscheiner, Rafał Mroczek, Piotr Głowacki.

Laureaci i finaliści festiwalu Zaczarowanej Piosenki wystąpią na krakowskim Rynku powtórnie w niedzielę wieczorem podczas koncertu "Jeden świat" wspólnie z Moniką Kuszyńską, Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Piasecznym, Haliną Mlynkovą, Katarzyną Cerekwicka. Gośćmi specjalnymi będą m.in. Krzysztof Globisz, Janusz Świtaj oraz podopieczni ośrodka rehabilitacyjno-terapeutycznego "Dolina Słońca" w Radwanowicach i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubiatowie.

(mn)