W Katowicach rozpoczyna się festiwal Ars Cameralis, który w tym roku obchodzi 20. urodziny. W programie imprezy znalazł się m.in pierwszy w Polsce koncert amerykańskiego piosenkarza i gitarzysty Billa Callahana.

Na afiszu są też wystawy i spotkania z najbardziej znanymi międzynarodowymi artystami, koncerty muzyki poważnej i alternatywnej. Będą również spektakle teatralne i projekcje filmów. Propozycji jest sporo - od piosenek Jane Birkin, przez teatr Jana Klaty, po spotkanie z Wisławą Szymborską.

Ten festiwal jest pewnego rodzaju esejem, esejem pisanym przez cały listopad, w którym każdy może go zinterpretować w taki sposób, jaki chce - mówi reporterowi RMF FM Marcinowi Buczkowi dyrektor festiwalu Marek Zieliński. W jednym z tekstów napisaliśmy, że ten festiwal jest między aniołami a gitarowym bardem. I to jakby wyznacza pewien element melancholii, jaki towarzyszy temu wszystkiemu, czyli pewnej refleksji - dodaje.

Muzyczny program festiwalu:

07 listopada: The Glitch Mob

07 listopada: Sun Glitters

08 listopada: Faust i The Band of Endless Noise

10 listopada: Jane Birkin

12 listopada: Bill Callahan

13 listopada: Fleet Foxes i Alela Diane

13 listopada: Concerto Köln

16 listopada: Charles Bradley

18 listopada: John Grant i Stranded Horse

19 listopada: El Guincho

20 listopada: Fisz Emade

21 listopada: Asi Mina i Orkiestra Leopolda

25 listopada: I Got You On Tape

27 listopada: M83

28 listopada: Stephen Malkmus

Festiwalowe wydarzenia można śledzić na scenach w Sosnowcu, Katowicach i Chorzowie. Ars Cameralis potrwa do 28 listopada.