Wielka impreza muzyczna "Jazz bez..." rusza wieczorem, jednocześnie w Przemyślu i Lwowie. Na scenach w obu miastach zagrają jazzmani - nie tylko z Polski i Ukrainy - ale także z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Impreza potrwa do niedzieli.

W warszawskim Teatrze Roma ruszyły przygotowania do premierowego pokazu filmu "Upiór w operze" w reżyserii Joela Schumachera. Nie będzie to zwykły pokaz: Roma specjalnie na tę okoliczność zmienia scenografię i przekształca się w barokową francuską operę. Film jest ekranizacją doskonałego musicalu Andrew Lloyda Webera pod tym samym tytułem. O role w nim zabiegali m.in. Antonio Banderas i John Travolta, ale reżyser zrezygnował z gwiazd i postawił na zupełnie nowe twarze. Czy słusznie? Przekonamy się już na początku stycznia, kiedy film wejdzie na nasze ekrany.

Tajemnica mistrzów Renesansu rozwiązana? Amerykańska chemiczka Barbara Berie z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie jest przekonana, że tak. Pani Berie starała się dociec, w jaki sposób renesansowym malarzom udało się osiągnąć niezwykłe właściwości używanych przez nich farb. Kolory na obrazach z tamtego okresu są bowiem z jednej strony bardzo żywe, a z drugiej zaś niemal pół-przezroczyste. Badaczka, po przeprowadzeniu licznych doświadczeń, doszła do wniosku, że malarze - by uzyskać taki efekt - dodawali do farby mikroskopijne ilości zmielonego na pył szkła.

Irena Santor, nazywana Pierwszą Damą Polskiej Piosenki obchodzi dziś 70. urodziny. Artystka ma na swoim koncie ponad tysiąc piosenek. Najpopularniejsze to: "Embarras", "Maleńki znak" czy "Jak przygoda to tylko w Warszawie".