Jeszcze nie ucichły komentarze po muzycznych Oscarach, a już dziś poznamy nominacje do tych filmowych. O tym, kto w tym roku będzie walczyć o najbardziej prestiżowe nagrody w świecie filmu, poinformują przewodniczący Amerykańskiej Akademii Filmowej Sid Ganis i aktorka Anne Hathaway.

Kto może być pewny nominacji?

Mało prawdopodobne, by w gronie nominowanych zabrakło "Avatara" Jamesa Camerona. To stuprocentowy pewniak, nie tylko w jednej kategorii. Cameron spotka się na ceremonii ze swoją byłą żoną Kathryn Bigelow bo ona wyreżyserowała drugi film, który nominacje ma właściwie w kieszeni. W

Pułapce Wojny - psychologiczny portret amerykańskich saperów pełniących misję w Iraku ma już nagrodę Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów. "Bękartów wojny" Quentina Tarantino nominacja też raczej nie ominie. Szanse na nominacje w kategorii najlepszy film są w tym roku dużo większe bo po raz pierwszy od 1944 roku wybranych zostanie 10 tytułów.

A jakie są szanse Polaków w wyścigu po Oscary?

Spore. Abel Korzeniowski może liczyć na nominację w kategorii Najlepsza Muzyka Filmowa za utwory do filmu "A Single Man". Tomasz Bagiński w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany za "Kinematograf". O Oscara może powalczyć też w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki.