Dyrektor Berlinale: Nie zawrócę z czerwonego dywanu kobiety bez szpilek

Środa, 7 lutego 2018 (10:50)

"Niech każda kobieta przyjeżdża na Berlinale ubrana jak chce. Na naszym festiwalu nigdy nie było dress code’u. Nigdy nikogo nie zawrócę na czerwonym dywanie, bo jest nieodpowiednio ubrany. Ani kobiety w butach na płaskim obcasie, ani mężczyzny w szpilkach" - mówi dyrektor Belinale Dieter Kosslick.

W 2016 roku aktorki Susan Sarandon i Julia Roberts na festiwalu w Cannes sprzeciwiły się obowiązkowi noszenia szpilek na czerwonym dywanie. Pierwsza przyszła w balerinkach, a druga zupełnie boso. To na tym festiwalu zwrócono uwagę kobiecie w podeszłym wieku, że nie powinna pojawiać się na czerwonym dywanie w butach na płaskim obcasie. Powołano się na obowiązujący w Cannes dress code.

Szef Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie zapowiedział na konferencji prasowej, że będzie wiele okazji do rozmów na temat akcji "MeToo", potępiającej molestowanie seksualne.


Szefem konkursowego jury będzie w tym roku reżyser Tom Tykwer. W Konkursie Głównym o Złotego Niedźwiedzia jest film z Polski. To najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej, jednej z najciekawszych polskich reżyserek, laureatki wielu międzynarodowych nagród m.in.: Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie za film "Body/Ciało". Odtwórcą głównej roli w "Twarzy" jest Mateusz Kościukiewicz, w pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik oraz Małgorzata Gorol, debiutująca na dużym ekranie. To współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. W polskich kinach film pojawi się 6 kwietnia.

Aktor Willem Dafoe dostanie Honorowego Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. Będą też filmy z jego udziałem - "Antychryst", "Ostatnie kuszenie Chrystusa" czy "Pluton".

Festiwal zacznie się 15 lutego pokazem filmu "Isle of Dogs", który nakręcił Wes Anderson. Po raz pierwszy w historii berlińskiego festiwalu filmowego na początku wyświetlony zostanie film animowany. To czwarty film Wesa Andersona pokazany w konkursie Berlinale. Na czerwonym dywanie na gali otwarcia pojawią się m.in Bryan Cranston, Bill Murray, Greta Gerwig, Tilda Swinton, Jeff Goldblum i Liev Schreiber. 68. Berlinale potrwa od 15 do 25 lutego.


Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

Katarzyna Sobiechowska-Szuchta