W Krakowie rusza 14. edycja Festiwalu Filmu Niemego, wielkiego święta kina i muzyki, które w tym roku obchodzone jest pod hasłem "Fabryka Snów". W programie m.in najstarsza kinowa wersja historii o Królewnie Śnieżce oraz opowieści z Charlie Chaplinem i Polą Negri.

Tytuł tegorocznego festiwalu nawiązuje do tradycyjnego określenia stolicy filmowego showbiznesu - Hollywood, miejsca, które kreuje i spełnia marzenia i sny. Tematem festiwalu będzie samo kino - mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami. Właśnie u początku swego istnienia, w swym niemym okresie, kino chętnie przyglądało się samo sobie: twórcy pokazywali na ekranie kulisy produkcji filmowej, czasem tematem filmu stawała się sama technika filmowa. Kino jako nowa sztuka szukała swojego tworzywa, swojej definicji - dodaje. 

Festiwal pełen atrakcji

W programie festiwalu jest wybór filmów autotematycznych: "Show People" (1928) przeniesie widzów prosto na ulice i plany filmowe wielkich wytwórni Hollywood. Zobaczymy też "Charlie gra Carmen", "Charlie gra w filmie" (1916) oraz "Sherlock Jr." (1924) i "Człowiek, który kręci" (1928). Filmy te próbują odsłonić tajemnicę kina, poszukując odpowiedzi na następujące pytania: Co to właściwie jest film? Gdzie kończy się kreacja, a gdzie zaczyna rzeczywistość? Czy film jest snem, jak chciał Konrad Eberhardt?

Widzowie zobaczą też filmy przypominające oszałamiającą hollywoodzką karierę wielkiej polskiej aktorki, Poli Negri. Festiwal rozpocznie projekcja odrestaurowanej kopii "Hiszpańskiej tancerki" o pięknej cygańskiej tancerce, zrealizowanej w USA w 1923 roku. I będzie też odrestaurowany film "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów". Blok poświęcony Poli Negri zamknie dokument o życiu i twórczości aktorki - "Życie jest snem w kinie".  

Wyobraźnię oraz techniczne możliwości twórców filmowych sprzed niemal stu lat zestawione zostaną z fantazją współczesnych filmowców. Organizatorzy festiwalu zaprezentują dwie filmowe adaptacje klasycznej baśni braci Grimm: "Królewnę Śnieżkę" z 1916 roku (która zainspirowała samego Walta Disneya do stworzenia jego słynnej animacji z 1937 roku) oraz współczesną, hiszpańską "Śnieżkę".

Na afiszu jest również adresowany wyłącznie do widzów dorosłych zestaw krótkich filmów o tematyce erotycznej. Produkcje te, odkryte przypadkiem na strychu wychodziły naprzeciw potajemnym snom młodych mężczyzn i miały na celu przekazanie im wskazówek, jak radzić sobie z zasadzkami kobiecego ciała.

Wszystkim festiwalowym projekcjom towarzyszyć będą wyjątkowe koncerty - wykonywane na żywo kompozycje, przygotowane specjalnie na tę okazję przez muzyków z Polski i ze świata. 14. edycja Festiwalu Filmu Niemego potrwa w Krakowie do 8 grudnia.

ug