Porozumienie w sprawie organizacji tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage podpisały władze Bydgoszczy z organizatorami imprezy. Festiwal po raz pierwszy odbył się nad Brdą w ubiegłym roku po burzliwym wyprowadzeniu się z Łodzi.

Jak poinformował dyrektor festiwalu, Marek Żydowicz, podpisany dokument to wstępne porozumienie, które pozwoli wszcząć urzędowe procedury przetargowe w sprawie imprezy. Jeśli się powiodą, festiwal wróci w gościnne progi Bydgoszczy - zaznaczył Żydowicz.

Impreza po raz drugi ma się odbyć w gmachu Opery Novej, położonym w samym centrum Bydgoszczy, w zakolu Brdy. Żydowicz namawia jednak władze miasta do wspólnych działań zmierzających do wybudowania specjalnego centrum festiwalowego, które w przyszłości stałoby się stałą siedzibą Camerimage.

Centrum mogłoby powstać tuż obok budynku Opery, w miejscu, gdzie do 1945 roku stał ogromny budynek Teatru Miejskiego. Zgodnie z planami zagospodarowania, miejsce to jest przeznaczone pod obiekt łączący funkcje kongresowe z komercyjnymi, ale dotychczas nie zapadła jeszcze żadna decyzja w sprawie jego budowy.

Obie strony mają chęć współpracy i dobrą wolę. Myślę, że już niemal można powiedzieć, iż Camerimage w 2011 roku powtórnie odbędzie się w Bydgoszczy - uznał prezydent miasta Rafał Bruski.

Jak zaznaczył, decyzja jest teraz uzależniona od radnych, którzy muszą zaakceptować wsparcie finansowe dla festiwalu. Prawdopodobnie wyniesie ono, podobnie jak w ubiegłym roku, 2,5 mln zł.

Podczas ubiegłorocznej, 18. edycji festiwalu, zaprezentowano 270 filmów. Do Bydgoszczy przyjechało z tej okazji około 75 specjalnych gości z branży filmowej, m.in. Keanu Reeves, Michael Ballhaus, Jerzy Skolimowski, Darren Aronofsky i Vittorio Storaro.