Bierz orzechy i w nogi! "Gang Wiewióra" od dziś w kinach

Piątek, 4 lipca 2014 (10:10)

Komedia animowana "Gang Wiewióra" to propozycja dla całej rodziny. Opowieść o wiewiórze, który organizuje szajkę zwierzaków, by napaść na sklep z orzechami. W polskiej wersji bohaterom głosów użyczają m.in Cezary Pazura, Andrzej Grabowski, Sonia Bohosiewicz i Weronika Rosati.

Akcja tego filmu rozpoczyna się w przepięknym Parku Wolność, który przypomina idyllę. Park zamieszkuje wiele czworonożnych, skrzydlatych i innych stworzeń - od myszy, świstaków i szczurów po wiewiórki.  Nie powstał chyba jeszcze żaden animowany film, który skupia się tak mocno na wiewiórkach - opowiada reżyser Peter Lepeniotis. Zazwyczaj te fascynujące stworzenia grają w animacjach role drugoplanowe lub odpowiadają za humorystyczny akcent produkcji. A to naprawdę intrygujące gryzonie, które mają wiele ciekawego do zaoferowania i nie wolno ich nie doceniać. W wielkich miastach nie zauważamy ich obecności, ale są wszędzie - dodaje reżyser.

Scenariusz do "Gangu Wiewióra" Peter Lepeniotis napisał wraz Lorne'em Cameronem, autorem takich filmów jak "Skok przez płot" czy "Mój brat niedźwiedź". Historia rozgrywa się jesienią 1959 roku. Z tego względu przed ekipą scenograficzną pod wodzą Iana Hastingsa postawiono ogromne wyzwanie, by film był jak najbardziej autentyczny i nie odbiegał stylistycznie od wyglądu i klimatu tamtej epoki. Akcja naszej opowieści ma miejsce jesienią, korzystałem więc z palety jesiennych kolorów, aby uświadomić widzom, że zima znajduje się tuż za rogiem i niedługo będzie bardzo trudno zdobyć zwierzątkom jedzenie - opowiada scenograf. Pierwsze skrzypce grają w filmie wiewiór imieniem Wiewiór, wiewiórka Andzia oraz drugi wiewiór - Trybsyn. W ten sposób film odnosi się w humorystyczny sposób do klasycznych trójkątów romantycznych, które były bardzo popularne w kinie tamtego okresu. 

"Gang Wiewóra". Zobacz film!

Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

Katarzyna Sobiechowska-Szuchta