Macy Gray, amerykańska wokalistka soulowa i rhythm'n'bluesowa wystąpi w środę 30 maja w hali warszawskiego Torwaru. Koncert jest częścią trasy promującej najnowszy album artystki "Covered".

Podczas koncertu w Warszawie artystka będzie promować swój najnowszy album "Covered". Zawiera on 16 często bardzo zaskakujących przeróbek szczególnie bliskich piosenkarce utworów. Znajdują się na nim m.in: "Here Comes The Rain Again" (z repertuaru grupy Eurythmics), "Creep" (Radiohead), "Nothing Else Matters" (Metallica), "Teenagers" (My Chemical Romance), "Love Lockdown" (Kanye West) czy "Buck" (Nina Simone).

James Hetfield, wokalista Metalliki, słysząc "Nothing Else Matters" w wersji Macy Gray, powiedział: "Dobry Boże! Jej serce musiało popękać w szwach! Jest w tym tyle duszy".

Trudne początki

Kiedy tylko się odzywałam, inne dzieci zaczynały się ze mnie śmiać, więc od razu milkłam. Byłam świadoma barwy swojego głosu i nigdy nie przyszło mi do głowy, że mogłabym śpiewać - opowiada o sobie artystka. Obdarzona charakterystyczną, chropowatą barwą głosu, Gray postawiła na karierę muzyczną gdy podczas nauki w University of South Carolina, zgodziła się napisać kilka piosenek dla znajomej wokalistki. Na planowaną sesje nagraniową jej przyjaciółka nie dotarła i Macy zdecydowała się osobiście wykonać własne utwory. Po okresie występów w klubach jazzowych w Los Angeles w 1994 roku Gray podpisała kontrakt z wytwórnią Epic i jej kariera nabrała tempa.

Potężna jak broń, kochana jak pizza

Macy Gray urodziła się jako Natalie Renee McIntyre. Swój pseudonim artystyczny obrała po spotkaniu z przyjacielem rodziny, Macym Grayem, który powiedział jej, że jest pewny, że będzie ona w przyszłości kimś wyjątkowym. Chciałabym być tak znana jak północ, tak potężna jak broń i tak kochana jak pizza - wyznała kiedyś artystka. Dziś koncertuje w trasie ze swoim szóstym studyjnym albumem. Olbrzymi sukces zagwarantował jej już debiutancki album "On How Life Is", wydany w 1999 r., oraz promujący go singiel "I Try". Płyta sprzedała się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie i zyskała status potrójnej platyny. Każdym kolejnym projektem Macy Gray udowadniała swoją silną pozycję na rynku artystycznym.

Wokalistka otrzymała pięć nominacji do Nagrody Grammy, wyróżnienie zdobyła jednak tylko raz. Jest również laureatką nagrody MTV Award i dwukrotnie BRIT Award. Wystąpiła również w wielu filmach, m.in. "Dniu próby" i "Spider-Manie". Współpracowała z Carlosem Santaną, Johnem Frusciante i Black Eyed Peas. W 2005 roku otworzyła własną szkołę muzyczną, The Macy Gray Music Academy w Los Angeles.

Po raz ostatni artystka wystąpiła w Polsce w 2007 roku w Amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie.