Alebrijes, czyli niezwykłe figurki we Wrocławiu

Czwartek, 27 września 2012 (17:34)

Kilkadziesiąt figurek zwierząt zwanych Alebrijes można oglądać na nowej wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. To promocja ciągle mało znanego w Polsce nurtu meksykańskiej sztuki ludowej.

Alebrijes to wykonane w różnych technikach figurki fantastycznych zwierząt, które mają symbolizować różnorodność i bogactwo fauny Meksyku. Odzwierciedlają też kreatywność i wyobraźnię meksykańskich artystów. Zwierzęta fantastyczne - czasem mitologiczne - łączą w sobie to, co rzeczywiste, z tym co baśniowe.

Jak powstają

Alebrijes wykonywane są w dwóch technikach: z papier maché i z rzeźbionego drewna. Wytwarzanie alebrijes z papier maché rozpoczyna się od wykonania bazy z drutu, która stanowi szkielet. Następnie figurę modeluje się przy użyciu papieru i kleju zrobionego z mąki oraz wody. Po wyschnięciu się ją dekoruje. Drewniane figurki wytwarza się z miękkiego i łatwego w obróbce drzewa copal, z którego robi się także kadzidło. Alebrijes rzeźbi się i poleruje ręcznie. Na koniec są one malowane zgodnie z wyobraźnią danego artysty.

Pochodzenie alebrijes

Istnieje wiele opowieści wyjaśniających genezę alebrijes. Najpopularniejsza mówi o artyście Pedro Linaresie, który w czasie ciężkiej choroby miał słyszeć okrzyki wydawane przez tajemnicze, fantastyczne zwierzęta, które krzyczały "Alebrijes Alebrijes!". Istnieją też przypuszczenia, że inspiracją dla pierwszych twórców alebrijes była sztuka chińskiej dzielnicy miasta Meksyk (szczególnie bardzo popularne figury smoków).

Wrocławska wystawa

Pokazywane prace zostały wykonane przez  Irvinga Mondragón Laguna oraz młodych artystów uczestniczących w jego warsztatach. Wystawie towarzyszy film z warsztatów prowadzonych przez Irvinga Mondragón Laguna w 2011 roku na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Kaliszu oraz zdjęcia pokazujące proces powstawania alebrijes.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

Malwina Zaborowska