Miejskie legendy, podejrzane zakamarki, znikający bohaterowie. Nachodzi 9. PKO OFF CAMERA i nowa sekcja specjalna, a razem z nią - historie mrożące krew w żyłach i wywołujące gęsią skórkę. Przygotujcie się na horrory nietypowe, przekraczające konwencje gatunku.

Jak zapowiadają organizatorzy, sekcja "Strach się bać" to z jednej strony przegląd najbardziej odważnych formalnie i treściowo horrorów z ostatnich kilku lat, z drugiej - synteza nowych trendów panujących w obrębie gatunku i przyjrzenie się im z szerszej perspektywy kulturowej.

Rozgrywające się w XVII-wiecznej Nowej Anglii "The Witch" przywodzi na myśl kultowe "Lśnienie" Kubricka "The Witch" to "Lśnienie" przeniesione w historyczne realia wyznaczane przez ślepą wiarę i procesy czarownic. Purytańska rodzina musi zmagać się z atakiem mocy nadprzyrodzonych. Społecznej izolacja i religijna paranoja rzuciły na kolana publiczność Festiwalu Sundance i dały jego twórcy nagrodę za najlepszą reżyserię. W końcu debiut Roberta Eggersa zobaczymy również w Polsce.

Każdy zna opowieści o zabójcy, który czyha na swe ofiary w ich własnych domach, albo o szaleńcu z siekierą ukrytą na tylnym siedzeniu samochodu. Skąd się wzięły? Nie wiadomo. Żyją własnym życiem i co jakiś czas dopominają się o naszą uwagę. Bohaterowie kultowych już "Ulic strachu", które zostaną pokazane na festiwalu, zaczynają się im bacznie przyglądać, stopniowo zbliżając się do tragicznego finału ... .

Carol Morley zabiera widzów do żeńskiej szkoły. Jej "Upadające" przywodzi na myśl "Piknik pod wiszącą skałą". Reżyserka serwuje horror psychologiczny z burzą hormonów w tle. Historia rozgrywa się w roku 1969 - bunt w społeczności szkolnej zdaje się być echem ducha epoki. W roli głównej znana z "Gry o Tron" Maisie Williams

W programie 9.PKO OFF CAMERA znalazło się również coś dla widzów wspominających lata 80-te i kinowe slashery. Raz na jakiś czas powstaje obraz, któremu udaje się nawiązać do tego, co w tym gatunku było i wciąż jest najlepsze. "Dziewczyny śmierci" to hołd oddany klasykom złożony przez Todda Strauss-Schulsona i scenariopisarski tandem - M.A. Fortina i Joshuę Johna Millera.

9. edycja PKO OFF CAMERA odbędzie się w dniach 29.04 - 08.05.2016. Więcej informacji o festiwalowych wydarzeniach można znaleźć TUTAJ

(MN)