29 mln euro obraz Joana Miro

Środa, 20 czerwca 2012 (12:11)

Blisko 29 milionów euro zapłacono na aukcji Sotheby's za obraz katalońskiego malarza Joana Miro Peinture (Etoile Bleue) z 1927 roku. Ten obraz malarz sam uznawał za najważniejszy w swej twórczości. Jest to rekord brytyjskiego rynku aukcyjnego w tegorocznym sezonie.

Największa dotychczas suma, za którą sprzedano obraz tego surrealistycznego malarza, w lutym 2012 roku, to ponad 20 milionów euro. Ten sam obraz Peinture (Etoile Bleue) na aukcji z 2007 roku znalazł nabywcę za ponad 11,5 miliona euro, a zatem w ciągu niespełna pięciu lat jego rynkowa cena niemal się potroiła.

Sprzedany obraz na intensywnym błękitnym tle składa się z plam koloru i najprostszych znaków plastycznych. Mówi się o nim, że jest nowoczesny, ponadczasowy i uniwersalny.

Miro (1893-1983), który zarzucił malarstwo figuratywne na rzec abstrakcji, miał ostatnio serię światowych wystaw ilustrujących jego artystyczny dorobek m.in. w Londynie, Barcelonie i Waszyngtonie, co spopularyzowało jego twórczość.

Artysta był także rzeźbiarzem. Stworzył też bogatą kolekcję wyrobów ceramicznych i tkanin. Jedna z nich zdobiąca nowojorskie World Trade Centre została zniszczona w atakach 11 września 2001 roku.

We wszystkich artystycznych gatunkach jego twórczości można odnaleźć ten sam indywidualny styl kojarzony z radosną twórczością dzieci oraz szczerością i prostotą sztuki prymitywnej.

Miro stawiany jest obok innych czołowych postaci surrealizmu w sztuce: Salvadore Dali, czy Maxa Ernsta.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kultura

RMF24-PAP