Spotkania z pisarzami, wystawy i warsztaty promujące czytelnictwo - takie atrakcje czekają na osoby, które zdecydują się wziąć udział w 17. Festiwalu Książki w Toruniu. W niedzielę Nagrody Lindego wręczone zostaną Hercie Mueller i Wiesławowi Myśliwskiemu.

W tym roku stawiamy na reportaż, gdyż od dłuższego czasu mamy w Polsce renesans tej dziedziny literatury. Warto przypomnieć, że my po prostu mamy doskonałych reportażystów, polska szkoła reportażu ma się bardzo dobrze i dzisiaj w tej dziedzinie mamy nie tylko relacje z podróży, ale książki bardzo dobre literacko - podkreślił Łukasz Wudarski z Domu Artusa w Toruniu.

Imprezy tegorocznego festiwalu rozpoczęło spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem. W czwartek pojawi się inna znana reportażystka - Małgorzata Szejnert, finalistka Nagrody Nike.

Jak co roku przyjedzie do Torunia także poeta i publicysta o. Wacław Oszajca. Jezuita spędził kilka lat w Toruniu i co roku jest jurorem Konkursu Poetyckiego "O Liść Konwalii".

W niedzielę odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. W Ratuszu odbierze ją wybitna niemiecka pisarka, ubiegłoroczna laureatka Nagrody Nobla Herta Mueller, autorka m.in. "Sercątka", "Dziś wolałabym siebie nie spotkać", "Lis już wtedy był myśliwym", "Król kłania się i zabija", "Niziny", "Głód i jedwab", "Huśtawka oddechu". W 2005 roku Mueller była laudatorką Nagrody im. Lindego dla Hansa Joachima Schaedlicha.

Polski laureat, pisarz Wiesław Myśliwski, to dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike. Jego najważniejsze książki to "Nagi sad", "Pałac", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg" (Nagroda Nike), "Traktat o łuskaniu fasoli" (Nagroda Nike, Nagroda Literacka Gdynia, nagroda TV Kultura, nagroda miesięcznika "Odra").