W pasie od Polski centralnej po północną od kilku godzin pada śnieg. To sprawia, że na jezdniach leży błoto pośniegowe i jest ślisko. O sytuacji na drogach informujecie nas dzwoniąc na Gorącą Linię RMF FM. Oto raport RMF 24 na bieżąco.

9:24 RMF FM: Korek na krajowej "5" pomiędzy Bydgoszczą a Świeciem - to przez ciężarówki. Najpierw zepsuł się tam samochód-cysterna, a teraz auto wyładowane drewnem jedzie z prędkością 20 km/h i spowalnia ruch na tej trasie.

8:50 GDDKiA: Błoto pośniegowe zalega na drogach krajowych w Kujawsko-Pomorskiem, chociaż pracuje 60 pługo-solarek i niemal 30 pługów. Ciągle pada, a drogi mogą być czarne i mokre dopiero, gdy skończą się opady śniegu. Kierowcy szczególnie muszą uważać na obszarach poza miastami: na terenach leśnych i w pobliżu zbiorników wodnych - tam na drogach może tworzyć się tzw. "czarny lód", bo przy gruncie temperatury mogą być poniżej zera.

8:48 GORĄCA LINIA RMF FM: Droga krajowa nr 5, w miejscowości Luszkowo w województwie kujawsko-pomorskim, jest zakorkowana. Ciężarówki mają problem z podjazdem.

8:40 RMF FM: Na Pomorzu tam, gdzie ciągle pada śnieg, drogi są miejscami białe. Pługi zbierają śnieg i za chwilę znów pojawia się warstwa białego puchu. Na szczęście w tej chwili nie ma żadnych wypadków czy kolizji na drogach krajowych, ani też miejsc, gdzie nie można by przejechać.

7:22 GORĄCA LINIA RMF FM: Krajowa droga nr 5 za Komornikami w województwie wielkopolskim dwa samochody wpadły do rowu.

7:10 GORĄCA LINIA RMF FM: Dwie osoby zostały potrącone na przejściu dla pieszych na ulicy Rzgowskiej przy skrzyżowaniu z Dachową w Łodzi. Jedna osoba zginęła na miejscu, druga w ciężkim stanie została przewieziona do szpitala. Ulica Rzgowska, czyli droga krajowa numer 1 w kierunku Rzgowa, jest zablokowana.

7:06 GDDKiA: Utrudnienie na drodze krajowej nr 60 na Mazowszu. Między Płockiem a Drobinem doszło do zderzenia autokaru z samochodem osobowym. Dwie osoby zostały ranne. Droga jest zablokowana. Wytyczono objazd drogami lokalnymi.

7:00 RMF FM: Intensywne opady śniegu w północno-wschodniej Polsce. Na wielu drogach krajowych zalega błoto pośniegowe. Najgorzej jest na "7" z Olsztynka do Ostródy, "15" w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego oraz "16" z Iławy do Grudziądza. Drogi wojewódzkie w tym rejonie mogą być zasypane. Na Warmii i Mazurach pracuje teraz 30 solarek, ale śnieg pada już nie tylko na zachodzie województwa, intensywne opady przesuwają się na wschód, na drogi wyjadą więc kolejne pługi.

6:53 GORĄCA LINIA RMF FM: W miejscowości Wielka Łąka k. Kowalewa Pomorskiego - to droga nr 15 w stronę Olsztyna - ciężarówka wpadła do rowu. Ruch w tym miejscu odbywa się jednym pasem.

6:49 RMF FM: Na Mazowszu najtrudniejsze warunki do jazdy są na północy i północnym zachodzie. Tam wciąż miejscami mocno pada. Ledwo przetarta warstwa śniegu pokrywa między innymi krajową 61 w Serocku, 62 w Pomiechówku. Ciężko jest też na drodze krajowej numer 7 w okolicach Glinojecka, na "2" w okolicach Siedlec i na "10"od Płońska na zachód. W samej Warszawie główne trasy ledwo przetarte - boczne i osiedlowe - zupełnie białe.

I jeszcze jedna informacja z Mazowsza - utrudnienia na drodze 62 między Popłacinem a Płockiem - zablokowany jeden pas ruchu po zderzeniu osobówki z autobusem.

6:18 GDDKiA: Utrudnienie na S3 na jezdni w kierunku Szczecina pomiędzy węzłami: Gryfino - Klucz. Doszło tam do zderzenia 2 samochodów osobowych. 1 osoba została ranna. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Szczecina. Wytyczono objazd przez Gardno.

Kierowcy północnej Polski wyjeżdżając w trasę na jezdniach zastali śnieg

Zimowo jest na północy województwa łódzkiego. Na drogach w okolicach Kutna i Łowicza pada śnieg. Na jezdniach zalega błoto pośniegowe, które w połączeniu z temperaturą poniżej zera, może powodować, że będzie tam ślisko.

Miejscami śniegu spodziewajcie się też na S8 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Hutą Zawadzką oraz na autostradzie A1. Dużo lepiej jest w rejonie: Wielunia, Radomska, Opoczna i Sieradza.

W województwie kujawsko-pomorskim śnieg pada w okolicach drogi numer 15 od Brodnicy do Torunia i na autostradzie A1 w stronę Gdańska.

Natomiast na Pomorzu błoto pośniegowe jest na południu województwa. To m.in. drogi numer: 22, 91 i częściowo "20". Śnieg cały czas sypie i pługi mają problemy z jego usunięciem z dróg.

Na krajowej "22" od Malborka po Wałcz zalega błoto pośniegowe. Nie lepiej jest na "91" - to trasa równoległa do autostrady A1.

Śnieg pada od Nowogardu po Koszalin i w okolicy Szczecinka. Biało na "6", "11" i "20". W samym Szczecinie pada deszcz. Miejscami opady mogą zamarzać.

(j.)