W USA, lawinę komentarzy, wywołała modlitwa jednego z demokratów podczas pierwszego posiedzenia nowego Kongresu. Emanuel Cleaver z Missouri zmienił formułę "Amen" na "Amen and awoman".

REKLAMA

Demokrata jest też pastorem Kościoła metodystycznego. Jak tłumaczy, chodziło mu o grę słów, która miała podkreślić, że w nowym Kongresie zasiada rekordowa liczba kobiet.

I was honored to deliver the opening prayer for the 117th Congress. May God bless each and every Representative with the courage and wisdom to defend our democracy and the liberties we all hold so dearly. https://t.co/z3vkWOk7lc

repcleaver3 stycznia 2021

Część parlamentarzystów, głównie konserwatywnych, przypomina, że w języku łacińskim słowo "amen" nie odnosi się do płci.

Republikański przedstawiciel Izby Reprezentantów Guy Reschenthaler z Pensylwanii zwrócił uwagę, że po łacinie "amen" znaczy "niech się stanie", "niech tak będzie". "To nie jest słowo określające płeć. (...) Niestety, dla postępowców fakty nie mają znaczenia. Niewiarygodne" - tweetował Reschenthaler.

Rep. Emanuel Cleaver closes Congress' opening prayer with 'amen and awoman' https://t.co/II94hvlzRc pic.twitter.com/9PqJFUOHKa

nypost4 stycznia 2021

Jak podkreśla telewizja Fox News, także były republikański szef Izby Reprezentantów Newt Gingrich potępił słowa Cleavera. Uznał je za dowód na to, że demokraci przesuwają się na lewo i że "zaczęło się radykalne szaleństwo".

Media przypominają, że demokratka Nancy Pelosi, ponownie wybrana na przewodniczącą Izby Reprezentantów, przedstawiła projekt w myśl którego, określenia charakteryzujące płeć, takie jak: "on", "ona" "mężczyzna", "kobieta", "matka" i "syn", powinny zostać zastąpione określeniami neutralnymi pod tym względem.

Rep. Emanuel Cleaver: "We ask in the name of the monotheistic god, Brahma, and god known by many names by many different faiths. Amen and a-woman." pic.twitter.com/a2gn7eyFHv

thehill4 stycznia 2021

Do sprawy Cleavera powrócił brytyjski dziennik "The Independent", który cytuje opinię konserwatywnego blogera Matta Walsha: "Amen to łacińskie słowo, które oznacza naprawdę, lub niech tak będzie. Awoman to wyraz, który nic nie znaczy.