Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange został aresztowany przez brytyjską policję. Australijczyk ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Julian Assange aresztowany. Po siedmiu latach twórcę WikiLeaks wydalono z ambasady Ekwadoru w Londynie

Aresztowanie potwierdziła brytyjska policja. Mundurowi zatrzymali go w związku ze zlekceważeniem wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku w sprawie zarzutów o gwałt na obywatelce Szwecji oraz na podstawie wniosku o ekstradycję wystawionego przez władze USA. Londyńska policja poinformowała, że Assange stanie przed sądem "tak szybko, jak to możliwe".

Służby podały, że mundurowi dokonali aresztowania w ambasadzie Ekwadoru, po tym jak władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej.

Na początku stycznia 2018 Londyn odrzucił wniosek Quito o przyznanie Assange'owi statusu dyplomatycznego, co pozwoliłoby mu na opuszczenie Wielkiej Brytanii; z kolei w lutym brytyjski sąd odrzucił wniosek o uchylenie nakazu aresztowania wobec Australijczyka, mimo że szwedzka prokuratura zdecydowała o umorzeniu dochodzenia w sprawie zarzutów o gwałt.

Australijczyk może stanąć też przed sądem w USA. Przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. w USA, portal WikiLeaks opublikował treść maili wykradzionych Demokratom przez hakerów, w tym maile Johna Podesty, doradcy i szefa sztabu wyborczego kandydatki Demokratów Hillary Clinton. Prezydent Ekwadoru poinformował jednak, że brytyjski rząd zagwarantował, że Assange nie zostanie wydany do państwa, w którym obowiązuje kara śmierci. Kara śmierci obowiązuje m.in. właśnie w USA. Politycy w tym kraju wzywali do oskarżenia Assange'a o zdradę i do podjęcia próby postawienia go przed amerykańskim sądem.

Ecuador decidi soberanamente retirar el asilo diplomtico a Julian Assange por violar reiteradamente convenciones internacionales y protocolo de convivencia. #EcuadorSoberano pic.twitter.com/V02pvvtPY0

Lenin11 kwietnia 2019

Kilka miesięcy temu Assange, w komunikacie opublikowanym na WikiLeaks "oskarżył rząd Ekwadoru o łamanie jego praw podstawowych i wolności". Quito ogłosiło w marcu 2018, że Australijczykowi odcięto systemy łączności z zewnętrznym światem, mówiąc, że nie udało się uzyskać "pisemnego zapewnienia, że nie będzie publikować wiadomości stanowiących ingerencję w stosunki (Ekwadoru) z innymi państwami"

Decyzja ta pojawiła się po serii tweetów wysłanych przez Assange'a, w których potępił w szczególności aresztowanie katalońskiego przywódcy i byłego szefa rządu tego hiszpańskiego regionu Carlesa Puigdemonta czy sankcje podjęte przez Londyn przeciwko Rosji w związku ze sprawą Skripala.

WikiLeaks: Wpływowi gracze chcą odczłowieczyć Assange'a

This man is a son, a father, a brother. He has won dozens of journalism awards. He's been nominated for the Nobel Peace Prize every year since 2010. Powerful actors, including CIA, are engaged in a sophisticated effort to dehumanise, delegitimize and imprison him. #ProtectJulian pic.twitter.com/dVBf1EcMa5

wikileaks11 kwietnia 2019

Demaskatorski portal WikiLeaks odniósł się do sprawy aresztowania Juliana Assange'a. Publikując na Twitterze zdjęcie Assange'a, Wikileaks napisała: "Ten mężczyzna jest synem, ojcem, bratem. Dostał dziesiątki nagród dziennikarskich. Co rok od 2010 r. jest nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Wpływowi gracze, w tym CIA, prowadzą wyrafinowane wysiłki, by odczłowieczyć, delegitymizować i uwięzić go".

Później WikiLeaks podało też informację, że Assange został aresztowany na podstawie wniosku o ekstradycję ze strony USA. Amerykanom zależy na Australijczyku w związku z publikacjami na WikiLeaks poufnych informacji m.in. o wojnie w Iraku.

Assange has been arrested in relation to a US extradition request for "conspiracy with Chelsea Manning" for publishing Iraq War Logs, Cablegate, Afghan War Logs, precisely the persecution for which he was granted asylum under the 1951 Refugee Convention in 2012. @unhumanrights pic.twitter.com/i0TezO3SdK

wikileaks11 kwietnia 2019


Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził w czwartek nadzieję, że wszystkie prawa aresztowanego w Londynie Juliana Assange'a, założyciela serwisu WikiLeaks, będą przestrzegane. Pieskow wypowiadał się na konferencji prasowej, podczas której padło pytanie o to, czy Rosja gotowa jest udzielić Assange'owi azylu. Rzecznik Kremla odparł jedynie, że jeśli informacja o zatrzymaniu Assange'a odpowiada rzeczywistości, to Rosja "oczywiście ma nadzieję, że wszystkie jego prawa będą przestrzegane".


Prawniczka domniemanej ofiary Assange'a chce wznowienia śledztwa

Po zatrzymaniu Australijczyka, szwedzka prawniczka reprezentująca domniemaną ofiarę w procesie o gwałt, którego miał się dopuścić założyciel portalu WikiLeaks, poinformowała, że będzie zabiegała o ponowne otwarcie umorzonego w 2017 r. śledztwa.

Moja klientka i ja właśnie otrzymałyśmy informację, że Assange został aresztowany. Fakt, że to, na co czekaliśmy i na co mieliśmy nadzieję od prawie siedmiu lat, właśnie się dzieje, i oczywiście jest szokiem dla mojej klientki. Zrobimy wszystko, co możemy, aby prokuratorzy ponownie otworzyli wstępne szwedzkie śledztwo kryminalne, aby Assange został wydany do Szwecji i był sądzony za gwałt - oświadczyła Elisabeth Massei Fritz, prawniczka domniemanej ofiary.

Szwedzka prokuratura oświadczyła tymczasem, że śledzi rozwój sytuacji w związku z aresztowaniem Assange'a i dodała, że dochodzenie może być wznowione tak długo, jak domniemane przestępstwo nie ulegnie przedawnieniu, czyli w tym przypadku do sierpnia 2020 r.