MSZ z zadowoleniem przyjmuje porozumienie między Atenami i Skopje ws. nazwy państwa; gratulujemy przywódcom rozwiązania wieloletniego sporu. Oczekujemy, że to historyczne wydarzenie otworzy Skopje drogę do UE i NATO - oświadczył resort.

REKLAMA

Grecja zgodziła się uznać Macedonię pod nazwą Republika Macedonii Północnej (Republika Sewerna Makedonija). Osiągnięcie porozumienia ws. tej nazwy, mającego zakończyć długoletni spór, potwierdzili we wtorek premierzy obu krajów - Aleksis Cipras i Zoran Zaew.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z zadowoleniem przyjmuje ogłoszone 12 czerwca br. przez premierów Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaewa porozumienie w sprawie nazwy państwa. Gratulujemy przywódcom rozwiązania wieloletniego sporu i mamy nadzieję na szybką finalizację porozumienia zgodnie z porządkami prawnymi obu państw" - czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

"Oczekujemy również, że to historyczne wydarzenie otworzy Skopje drogę do członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim. Uważamy, iż rozpoczęcie w bieżącym roku negocjacji w sprawie akcesji do UE, a także wyraźny sygnał ze strony NATO o gotowości przyjęcia w poczet państw członkowskich przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa i stabilności całego regionu Bałkanów Zachodnich" - podkreśliło MSZ.

Wieloletni konflikt

Spór o nazwę datował się od czasu, gdy Macedonia uzyskała w 1991 roku niepodległość. Proponowano różne rozwiązania, m.in. dodanie do nazwy Republiki Macedonii określenia "nowa" lub właśnie "północna". Grecja na forum UE przeforsowała oficjalną nazwę: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (akronim angielski - FYROM) i od lat blokowała wysiłki Macedonii, by wstąpić do NATO i UE.

Zgodnie z ogłoszonym we wtorek porozumieniem państwo macedońskie ma przyjąć nazwę Republika Macedonii Północnej (Republika Sewerna Makedonija). Rząd w Skopje zobowiązał się do modyfikacji nazwy kraju w związku zarzutami Grecji, że obecna implikuje roszczenia do greckiej prowincji o tej samej nazwie. W zamian władze w Atenach obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej.

(nm)