Nowa strategia Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zgodna z polskimi oczekiwaniami - zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Bronisław Komorowski. W Lizbonie na szczycie NATO przywódcy przyjęli nową koncepcję strategiczną Sojuszu na najbliższe 10 lat.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

zasada
Sojusz Północnoatlantycki, którego jesteśmy cząstką ma nową strategię. Ta strategia została przyjęta w pełnym konsensusie, jako rozwiązanie kompromisowe - powiedział prezydent w Lizbonie.

Nowy dokument strategiczny NATO ocenił jako odzwierciedlający najważniejsze dążenia i najważniejsze zamysły Polski. (...) Jest to dokument w pełni zgodny z polskimi oczekiwaniami - powiedział Komorowski.

Jak podkreślił, w dokumencie znalazło odbicie to, co jest istotą przygotowań obronnych; (...) jednym z elementów istotnych z punktu widzenia obronnych funkcji Sojuszu są właśnie plany ewentualnościowe i ćwiczenia z nimi związane.

Nowa strategia uwzględnia już dużo większą ilość planów ewentualnościowych. Co oznacza, że Sojusz potwierdza także i swoją główną funkcję, jaką jest działanie na rzecz przygotowania do ewentualnej obrony krajów członkowskich - powiedział prezydent. Dodał, że w porozumieniu zostały też zapisane kwestie związane z ćwiczeniami.

To historyczny moment

To historyczny moment. Strategia potwierdza, że będziemy bronić jeden drugiego i to nigdy się nie zmieni - stwierdził sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Obama: NATO zgodziło się na budowę tarczy antyrakietowej

NATO zgodziło się na budowę systemu obrony przeciwrakietowej, który chroniłby wszystkie kraje Sojuszu w Europie oraz terytorium USA - powiedział na szczycie NATO w Lizbonie prezydent USA Barack Obama. Dodał, że przywódcy krajów NATO wspierają układ START z Rosją w celu zwiększenia bezpieczeństwa Sojuszu.

Jak pisze agencja Reutera, w Europie rozmieszczone zostaną amerykańskie rakiety przechwytujące i radar. 28 krajów NATO zainwestuje 200 mln euro, by połączyć istniejące systemy antyrakietowe z systemem amerykańskim.

Jest to odpowiedź na zagrożenia naszych czasów - powiedział Obama dziennikarzom.

Podczas sobotniego spotkania z rosyjskim prezydentem Dmitrij Miedwiediewem przywódcy zaproponują Rosji, by dołączyła do systemu. Liczymy na budowę współpracy z Rosją w tej dziedzinie, gdyż mamy świadomość wielu tych samych zagrożeń - powiedział Obama.

Ocenił też, że podczas pierwszego dnia szczytu w Lizbonie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO "dokonali znacznego postępu". Wyraził nadzieję, że będzie to przełomowe spotkanie.

Dodał, że przywódcy krajów NATO wspierają układ o redukcji strategicznej broni nuklearnej START z Rosją w celu zwiększenia bezpieczeństwa Sojuszu.

W przyjętej koncepcji NATO ogłasza, że zamierza rozwijać system obrony przeciwrakietowej i będzie aktywnie dążyć do współpracy ws. obrony przeciwrakietowej z Rosją i innymi parterami.

NATO zamierza rozwijać zdolności do obrony mieszkańców i terytoriów przeciwko atakom rakiet balistycznych. Stanowi to kluczowy element naszej wspólnej obrony, co przyczynia się do niepodzielnego bezpieczeństwa Sojuszu - brzmi fragment koncepcji.