Włoskie służby odnalazły ciała pięciu kolejnych ofiar katastrofy, do której w ubiegłym miesiącu doszło u wybrzeży Kalabrii, gdzie rozbiła się łódź przewożąca uchodźców do Europy. Wstępne szacunki mówiły o 67 zmarłych. Dzisiaj wiemy, że ta liczba prawdopodobnie jest niemal dwukrotnie większa.

REKLAMA

86 zabitych - to ponury bilans katastrofy łodzi wypełnionej uchodźcami Afryki, którzy rozbili się w Kalabrii 26 lutego. Był to prawdopodobnie najbardziej tragiczny wypadek migrantów usiłujących w ostatnim czasie przedostać się do Europy. Włoskie władze poinformowały o kolejnych ofiarach tragedii. Ciała 7-8 letniego chłopca, trzyletniej dziewczynki i trojga innych, w tym dwóch mężczyzn i kobiety zostały odnalezione w pobliżu miasteczka Steccato di Cutro.

Cała piątka wypłynęła z Izmiru w Turcji i próbowała przedostać się do Włoch na drewnianej łodzi, która rozbiła się na wybrzeżu południowych Włoch. Wiadomo, że na łodzi znajdowało się około 180 uciekinierów. Tylko 80 z nich udało się przeżyć. Oznacza to, że los 15 migrantów dalej nie jest znany.

There are also many women/kids, sadly. 12 children died off the coast of Italy just a few weeks ago. So, in your mind, were their fathers/brothers wrong to bring them on such a dangerous journey? It's really not as simple as you'd like to believe.https://t.co/8qegWK8aAJ

mel_giancarloMarch 12, 2023

Niewygodne pytania do rządu

Policyjne łodzie starały przechwycić uchodźców zanim doszło do tragedii. Fatalne warunki pogodowe całkowicie to uniemożliwiły. Opozycja polityczna i przedstawiciele fundacji pomagających migrantom kieruję w stronę rządu Giogrii Meloni coraz więcej pytań. Podstawowe z nich brzmi: dlaczego na wybrzeżu nie rozlokowano łódek nadających się do pływania przy trudnej pogodzie. Meloni odpierała zarzuty we włoskim parlamencie stwierdzając: "rząd i ja sama zostaliśmy oskarżeni o koszmarne rzeczy, ale moje sumienie jest czyste".

Włochy stanowią jeden z najważniejszych krajów przerzutowych dla migrantów przybywających do Europy z Afryki i Azji. W bieżącym roku, włoskie MSW odnotowało niepokojący wzrost fali uchodźców. Między styczniem a marcem 2022 r. do wybrzeży Italii przybyło ok. 6 tys. uchodźców. W 2023 r. odnotowano aż 22 tys. takich przypadków.

W poniedziałek Włosi ujawnili, że za dramatycznym wzrostem migrantów przybijających na Półwysep Apeniński stoją najprawdopodobniej najemnicy z rosyjskiej grupy Wagnera. Przedstawiciele rządu włoskiego apelowali również o pomoc do innych krajów natowskich.