Andreas Kuettel wywalczył złoty medal mistrzostw świata w skokach narciarskich w czeskim Libercu. Radość z medalu skoczek zawdzięczać może w znacznej mierze organizatorom konkursu, którzy podjęli decyzję najpierw o powtórzeniu serii finałowej zawodów, a później o jej odwołaniu. Przyczyną był gęsto padający mokry śnieg. Za ostateczne uznano wyniki pierwszej serii, w której Szwajcar popisał się skokiem na odległość 133,5 metra.

Pół metra bliżej wylądował w pierwszej serii mistrzowskiego konkursu Niemiec Martin Schmitt, który może cieszyć się ze srebrnego medalu. Na trzecim stopniu podium stanął dzięki wynikowi 132,5 metra Norweg Anders Jacobsen. Najlepszy z Polaków Adam Małysz wylądował na 127 metrze i był dwunasty.

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Gregor Schlierenzauer uplasował się na czwartej pozycji. Austriak wylądowal na 132 metrze.

W zawodach na dużej skoczni udział zagwarantowało sobie czterech Polaków. Do odwołanej później serii finałowej - oprócz Adama Małysza - zakwalifikował się jednak tylko Kamil Stoch, który po skoku na odległość 119,5 metra uplasował się na 24. pozycji. Łukasz Rutkowski wylądował na 115 metrze, co dało mu dopiero 39. miejsce, a Rafał Śliż po skoku na odległość zaledwie 96 metrów zamknął stawkę pięćdziesięciu zawodników.

Wynik Polaków może rozczarowywać, gdyż w kwalifikacjach spisali się bardzo dobrze. Kamil Stoch uplasował się wówczas na drugiej pozycji, Adam Małysz był czwarty, a Rafał Śliż szósty. Wszyscy skoczyli w granicach 123 metrów. Wyraźnie dalej wylądowali tylko Austriacy Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer i Wolfgang Loitzl, który jako jedyny przekroczył w kwalifikacjach granicę 130 metrów.

Wyniki konkursu mistrzostw świata na dużej skoczni w Libercu:

Lp.|Zawodnik|Kraj|Seria 1|Punkty 1|KUETTEL Andreas|Szwajcaria|133.5 m|141.3 2|SCHMITT Martin|Niemcy|133 m|140.9 3|JACOBSEN Anders|Norwegia|132.5 m|139.5 4|SCHLIERENZAUER Gregor|Austria|132 m|138.6 5|BARDAL Anders|Norwegia|131 m|135.8 6|LOITZL Wolfgang|Austria|128.5 m|132.3 7|VASSILIEV Dimitry|Rosja|129.5 m|132.1 8|AMMANN Simon|Szwajcaria|129 m|131.7 9|KOUDELKA Roman|Czechy|128 m|131.4 10|MORGENSTERN Thomas|Austria|128 m|130.4 … 12|MAŁYSZ Adam|Polska|127 m|127.6 24|STOCH Kamil|Polska|119.5 m|113.6 39|RUTKOWSKI Łukasz|Polska|115 m|102.5 50|ŚLIŻ Rafał|Polska|96 m|59.8