​48 mln ludzi cierpi obecnie na świecie z powodu ostrego głodu. Z tego około 18 mln jest na skraju śmierci głodowej - tak wynika z najnowszego raportu Oxfam. Organizacja zbadała 10 newralgicznych miejsc na ziemi dotkniętych suszami, powodziami, silnymi burzami i innymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Okazuje się, że wskaźniki głodu wzrosły tam ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat - podaje portal washingtonpost.com.

REKLAMA

Najgorsza sytuacja jest w Afganistanie, Burkina Faso, Dżibuti, Gwatemali, Haiti, Kenii, na Madagaskarze, Nigrze, Somalii i Zimbabwe. To właśnie na tych terenach w ostatnich latach zanotowano występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Ahead of #climateweeknyc 2022, we are releasing our report Hunger in a heating world, the 10 worst climate change hotspots around the world have seen acute hunger more than double since 2016.https://t.co/tgXeVJ33UL pic.twitter.com/guaU4A30iD

OxfamSeptember 16, 2022

Katastrofalne skutki globalnego ocieplenia

Niebezpieczne zjawiska klimatyczne, takie jak susze, upały, huragany i powodzie doprowadzają do degradacji gleb, w dużym stopniu destabilizują rolnictwo oraz lokalne i światowe rynki rolne. Zmiany klimatyczne nie są już tykającą bombą zegarową, tylko eksplodują na naszych oczach. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, cyklony i powodzie, które w ciągu ostatnich 50 lat wzrosły pięciokrotnie, są częstsze i bardziej zabójcze - zaznaczyła Gabriela Bucher, dyrektor wykonawczy Oxfam International.

Jak podkreśliła, w miarę jak globalne ocieplenie nabiera tempa, firmy zajmujące się paliwami kopalnymi czerpią ogromne zyski z gwałtownie rosnącej ceny gazu po inwazji Rosji na Ukrainę. Z wyliczeń organizacji Oxfam wynika, że dochód z 18 dni takich firm mógłby pokryć w całości kwotę potrzebną do walki z kryzysem humanitarnym do końca tego roku.

Według naukowców coraz większa emisja gazów cieplarnianych jest jednym z kluczowych powodów postępujących zmian klimatu.

The science is clear. The climate crisis is caused the richest, who knowingly continue to put their own growth & profit above people & the planet. Its caused by government inaction on commitments already made.Take a tour of the Africa Climate Caravans: https://t.co/JZ2Mf4FZz0 pic.twitter.com/pfe57NvgpS

OxfamSeptember 17, 2022

Przywódcy bogatych krajów, które są odpowiedzialne za zanieczyszczenia, muszą spełnić swoje obietnice ograniczenia emisji. Powinny zapłacić za straty i szkody w krajach o niskich dochodach, a także natychmiast przekazać fundusze na ratowanie życia - podkreśla Gabriela Bucher.

Większość zagrożonych głodem krajów, o których mówi raport Oxfam, znajduje się w Afryce. Somalia zmaga się obecnie z najgorszą suszą w historii. Szacuje się, że nawet 1 mln. osób uciekło z kraju. W Kenii również z powodu suszy zginęło 2,5 mln. zwierząt hodowlanych.

Bucher wezwała również do umorzenia długów najbiedniejszym krajom.