Zarzut terroryzmu dla nożownika spod Pałacu Buckingham

Czwartek, 31 sierpnia 2017 (16:14)

​Londyńska policja metropolitalna poinformowała, że 26-letni Mohiussunnath Choudhury z Luton, który w ubiegły piątek został aresztowany z ponadmetrowym mieczem w pobliżu Pałacu Buckingham, usłyszał zarzut planowania ataku terrorystycznego.

W zeszły piątek wieczorem mężczyzna próbował w pobliżu Pałacu Buckingham zaatakować policjantów za pomocą miecza o długości ok. 120 cm. Według policji w trakcie zdarzenia miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Napastnik rozmyślnie skierował samochód prosto w policyjny radiowóz na reprezentacyjnej alei The Mall nieopodal Pałacu, po czym zatrzymał się i sięgnął po znajdujący się w pojeździe długi miecz.

Choudhury, który przebywa w areszcie, stanie przed sądem w Londynie jeszcze w czwartek.

W niedzielę antyterroryści aresztowali ponadto 30-letniego mężczyznę powiązanego z piątkowym atakiem.

Pałac Buckingham jest londyńską rezydencją królowej Elżbiety II. Monarchini nie było w niej w trakcie zdarzenia, gdyż przebywa na wakacjach na zamku Balmoral, w Szkocji.

Wielka Brytania była w tym roku celem czterech ataków terrorystycznych - trzech dokonanych przez radykalnych islamistów i jednego, którego celem byli muzułmanie. Łącznie zginęło w nich 36 osób.

W kraju obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali, "poważny" poziom zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że uważa się, iż atak jest "bardzo możliwy".


(łł)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat