Zaginięcie samolotu AirAsia: Na pokładzie nie było Polaków

Niedziela, 28 grudnia 2014 (17:45)

Amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) zadeklarowała pomoc indonezyjskim służbom w poszukiwaniu zaginionego samolot linii AirAsia. Na pokładzie airbusa było 155 pasażerów i siedmiu członków załogi. Jak przekazał rzecznik MSZ, nie było wśród nich Polaków. Maszyna po północy polskiego czasu zniknęła z radarów nad Morzem Jawajskim.

Samolot malezyjskich tanich linii lotniczych Airbus 320-200 stracił kontakt z kontrolą ruchu lotniczego w Dżakarcie o godz. 6.17 (0.17 czasu polskiego), 42 minuty po starcie z indonezyjskiego miasta Surabaya i na godzinę przed planowanym przylotem do Singapuru. Do utraty łączności miało dojść w chwili, gdy samolot znajdował się najprawdopodobniej nad Morzem Jawajskim, między wyspami Borneo i Jawa. Tuż przed zaginięciem samolotu pilot poprosił o zgodę na zmianę kursu z powodu złej pogody.

Zaginiony Airbus, ponad 160 osób na pokładzie. Poszukiwania przerwano

Indonezyjskie służby ratownicze przerwały poszukiwania samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych AirAsia, który zniknął z radarów po północy czasu polskiego. Do tej pory nie natrafiono na żaden ślad maszyny, na pokładzie której było 155 pasażerów i 7 członków załogi. czytaj więcej

Z powodu ciemności poszukiwania samolotu AirAsia zawieszono, będą one kontynuowane w poniedziałek.

Według AirAsia na pokładzie znajdowało się 155 pasażerów i siedmioro członków załogi (157 Indonezyjczyków, trójka obywateli Korei Południowej i po jednej osobie z Singapuru i Malezji). Na pokładzie było 16 dzieci i niemowlę. Jak przekazał rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na pokładzie nie było Polaków.

"Według informacji uzyskanych przez Ambasadę RP w Dżakarcie, wśród pasażerów zaginionego  samolotu AirAsia nie było obywateli polskich" - napisał Marcin Wojciechowski na Twitterze.

23 tys. wylatanych godzin

Jak podaje producent samolotu, zaginiona maszyna to samolot numer seryjny producenta 3648, zarejestrowany jako PK-AXC, dostarczony liniom AirAsia w październiku 2008 roku. Napędzana silnikami CFM 56-5B maszyna miała za sobą około 23 tys. wylatanych godzin podczas 13 600 lotów.

Ten dwusilnikowy samolot zabiera do 180 pasażerów w jednej klasie. Pierwsze samoloty A320 weszły do użytku w marcu 1988 r. Do końca listopada takich samolotów latało ponad 6 tys., a ich cała flotylla powietrzna obsługiwana przez około 300 operatorów wylatała 154 mln godzin podczas 85 mln lotów.

(abs)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF FM/PAP