Z Mostu Zakochanych w Paryżu zniknęły "kłódki miłości"

Niedziela, 16 maja 2010 (08:39)

Ze słynnego paryskiego mostu - Pont des Arts - zniknęły w ostatnim tygodniu setki zawieszonych tam wcześniej przez zakochane pary kłódek z miłosnymi inskrypcjami i rysunkami. Sprawców nie odnaleziono, a policja i merostwo bronią się przed podejrzeniami.

Podejrzenia mediów skierowały się w stronę stołecznego merostwa. Przyznało ono bowiem wcześniej, że nie podoba mu się takie ozdabianie zabytkowego mostu. Jednak ratusz zarzeka się, że nie ma ze zniknięciem miłosnych symboli nic wspólnego. Podobnie jak stołeczna policja, która nie rozumie, jak "nieznani sprawcy" mogli rozpruć i ukraść w tak krótkim czasie ponad tysiąc kłódek.

Przecinający Sekwanę w okolicach Luwru Pont des Arts należy do ulubionych celów przechadzek zakochanych par w Paryżu. Tę romantyczną legendę ugruntował fakt, że od kilku lat zakochani zawieszają na barierce mostu kłódki w różnych kolorach, mające świadczyć o sile i trwałości ich uczuć. Jeszcze na początku maja na moście było ponoć aż 1600 kłódek, z napisami wyrytymi w dziesiątkach języków.

Kłódka dowodem miłości

Samo pochodzenie zwyczaju zawieszania kłódek miłości nie jest do końca jasne. Można je napotkać, poza Paryżem, w wielu innych miastach na świecie, np. Wenecji, Florencji, Brukseli, Kijowie, Wilnie czy Moskwie.

Włosi twierdzą, że to właśnie oni zapoczątkowali zwyczaj. W ich przekonaniu pochodzi on z romansu Włocha Federico Moccii "Tylko ciebie chcę". Zakochani bohaterowie tej powieści zawiesili na moście na Tybrze w okolicach Rzymu kłódkę ze swoimi imionami, po czym pocałowali się i wrzucili kluczyk od kłódki do rzeki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24.pl on Facebook