Witold Bańka oficjalnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Czwartek, 7 listopada 2019 (16:00)

Zatwierdzono wybór Witolda Bańki na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). 35-letni były lekkoatleta ma w dorobku brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie 4x400 m, a w 2015 roku został ministrem sportu i turystyki.

Bańka urodził się 3 października 1984 roku w Tychach. Pochodzi z lekkoatletycznej rodziny. Jego matka Jolanta Harasimowicz biegała na 1500 metrów, ojciec Ryszard trenował 800 m i był w juniorskiej reprezentacji Polski. 

Rekord życiowy na 400 m - 46,11 - osiągnął w 2007 roku. W tamtym sezonie był członkiem reprezentacji na mistrzostwa świata w Osace. Pobiegł w eliminacjach, a w finale biało-czerwoni, już bez niego w składzie, zajęli trzecie miejsce. Jego trenerami byli m.in. zmarły w 2008 roku Jan Dera oraz Józef Lisowski.

Karierę sportową oficjalnie zakończył, kiedy nie zdołał wywalczyć miejsca w reprezentacji na igrzyska olimpijskie Londyn 2012. Już wcześniej jednak dbał o rozwijanie innej swojej pasji - polityki.

Od dawna się nią interesuję. Zamiast dobranocki zawsze wolałem oglądać w telewizji Wiadomości - przyznał przy okazji ministerialnej nominacji.

Absolwent politologii, minister sportu i turystyki

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2009 roku został najmłodszym w Polsce delegatem na wybory władz krajowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Miał wówczas zaledwie 24 lata.

W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Jako szef resortu zainicjował szereg istotnych programów zmierzających do umasowienia sportu wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

Był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). W maju 2017 roku został członkiem Komitetu Wykonawczego WADA.

Jego kadencja jako szefa tej organizacji rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Będąc szefem WADA nie można być ministrem, ale można pełnić funkcje parlamentarne i brać udział w życiu politycznym.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Malwina Zaborowska