Wieka powódź w Japonii, 240 tysięcy osób musi opuścić swoje domy

Sobota, 14 lipca 2012 (15:01)
Aktualizacja: Sobota, 14 lipca 2012 (17:14)

Z powodu powodzi japońskie władze zaapelowały dziś do 240 tysięcy mieszkańców Kiusiu o opuszczenie domów. Wcześniej na wyspie ewakuowano już 260 tysięcy ludzi. Ulewne deszcze wywołały tam powódź, w wyniku której zginęło 29 osób.

Ewakuowanych do tej pory Japończyków zakwaterowano w szkołach i budynkach instytucji publicznych na północy wyspy.

Na razie w wyniku powodzi w Japonii zginęło 29 osób. Byli to głównie ludzie starsi. Domy niektórych zawaliły się podczas ulewy, inni zostali porwani przez wezbrane rzeki.

Służby meteorologiczne apelują do Japończyków o ostrożność i ostrzegają przed błotnymi lawinami.

W wielu regionach wyspy wstrzymano komunikację kolejową i zamknięto szosy. Z powodu awarii sieci energetycznej ok. 7 tys. ludzi jest pozbawionych prądu.

Kolejna wielka powódź

Kataklizm w Japonii to kolejna potężna powódź, do której doszło w ostatnim czasie. W nocy z 6 na 7 lipca wielka ulewa nawiedziła Kubań na południu Rosji. Deszcz wywołał powódź, która zatopiła kilka tysięcy gospodarstw. Rosjanie byli całkowicie zaskoczeni rozmiarami kataklizmu. W ciągu kilku godzin spadło tyle deszczu, ile normalnie w ciągu dwóch miesięcy. Wezbrane potoki błyskawicznie zalewały domy, w których tonęli mieszkańcy. Część osób zmarła w wyniku porażenia prądem.

W sumie kataklizm zabił co najmniej 171 osób.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP