Wenecję ogarnęło karnawałowe szaleństwo

Sobota, 14 lutego 2009 (20:25)

Sensation 2009 - 6 zmysłów na 6 ścieżek - pod takim hasłem rozpoczął się w sobotę słynny wenecki karnawał. Pierwszy dzień największej ulicznej zabawy w Europie dedykowany był przede wszystkim dzieciom. Dziewczęta i chłopcy w bajecznie kolorowych strojach zgromadzili się na imprezie, zorganizowanej specjalnie dla nich na Placu świętego Marka.

W tym samym miejscu w niedzielę odbędzie się oficjalna inauguracja karnawału, a jej kulminacyjnym punktem będzie tradycyjny "lot Anioła" z dzwonnicy w samo południe.

Dyrektor artystyczny karnawału Marco Balich uznał za "kopernikańską rewolucję" fakt, iż jego tegoroczna edycja będzie bogata w inspiracje zaczerpnięte z historii, sztuki i kinematografii.

W związku z przybyciem do Wenecji tysięcy turystów władze miasta wprowadziły czasowe zakazy, których celem jest - jak wyjaśniono - zagwarantowanie spokoju i unikanie wszelkiego rodzaju niebezpiecznych w tłumie sytuacji.

Szczególne obostrzenia dotyczą ostatków, które odbędą się 24 lutego. Zabronione będzie wówczas odpalanie sztucznych ogni i petard, a także używanie substancji plamiących. To nawiązanie do włoskiej tradycji, zgodnie z którą pożegnaniu karnawału towarzyszy obrzucanie się jajkami i mąką na ulicach.

Na Placu świętego Marka wprowadzono natomiast zakaz używania instrumentów "zakłócających spokój". Nie wolno też kłaść się na ziemi w śpiworach w całym centrum miasta.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF FM - newsroom