Watykan: Stan zdrowia Benedykta XVI powodem nieobecności jego sekretarza?

Czwartek, 6 lutego 2020 (06:27)

Przyczyną nieobecności prefekta Domu Papieskiego i osobistego sekretarza Benedykta XVI, abpa Georga Gaensweina u boku Franciszka może być stan zdrowia emerytowanego papieża - twierdzi portal "il Sismografo". Podkreśla, że papież może czuć się coraz gorzej.

Watykaniści zastanawiają się nad przedłużającą się nieobecnością arcybiskupa Georga Gaensweina zarówno podczas spotkań Franciszka z głowami państw, jak i w czasie audiencji generalnych. Arcybiskup nie był widziany od 20 stycznia.

Niemiecki tygodnik katolicki "Tagespost" podał w środę, że papież Franciszek wysłał abpa Gaensweina na urlop na czas nieokreślony. Postawił zarazem tezę, że to rezultat kontrowersji wokół książki kardynała Roberta Saraha "Z głębi naszych serc", w której zawarł wypowiedź emerytowanego papieża na temat celibatu i przedstawił go jako współautora tego tomu, wbrew jego woli.

Franciszek miał wysłać na urlop sekretarza Benedykta XVI. Watykan dementuje

Papież Franciszek udzielił osobistemu sekretarzowi emerytowanego papieża Benedykta XVI, abp. Georgowi Gaensweinowi urlopu na czas nieokreślony. To prawdopodobnie pokłosie kontrowersji wokół książki kard. Roberta Saraha o celibacie - podał tygodnik "Tagespost". Watykan zdementował tę... czytaj więcej

W komentarzach pojawiły się sugestie, że to osobisty sekretarz Benedykta XVI ponosi odpowiedzialność za zamieszanie i burzę, do jakiej doszło na tle tej publikacji, uznanej za próbę ingerencji i przeciwstawienia się linii Franciszka.

Doniesienia tygodnika zdementował dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni wyjaśniając, że abp Gaenswein nie został urlopowany, ale jest to "zwyczajna redystrybucja różnych zadań i funkcji prefekta Domu Papieskiego, który pełni także rolę osobistego sekretarza emerytowanego papieża".

"Prawdziwa wiadomość dotyczy stanu zdrowia Benedykta XVI" - twierdzi prestiżowy portal religijny "Il Sismografo" i ocenia, że w niedyskrecjach niemieckiego tygodnika "nie ma żadnej informacji".

Coraz częściej natomiast pojawiają się doniesienia, że 92-letni emerytowany papież nie czuje się dobrze i że jego stan pogorszył się w ostatnich tygodniach.


Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Urszula Gwiazda

RMF FM/PAP