Walka na słowa, czyli prawybory w Nevadzie

Sobota, 19 stycznia 2008 (22:05)

Donośny głos zamiast kartki i długopisu - to najbardziej przydaje się w trwających prawyborach demokratycznych w stanie Nevada. Nie odbywają się bowiem one w typowej procedurze głosowania, ale w formie specjalnych zebrań, gdzie zwolennicy Hillary Clinton i Baracka Obamy usiłują przekonać się nawzajem do swojego kandydata.

Nevada i Południowa Karolina - to adresy dnia na politycznej mapie Stanów Zjednoczonych. Trwają tam kolejne prawybory prezydenckie. W Południowej Karolinie głosują tylko republikanie; z kolei w Nevadzie wyborcy obu partii i to tam stoczy się najbardziej pasjonujący pojedynek. czytaj więcej

Prawybory są bardzo malownicze. W dużej sali zbiera się kilkaset osób, które siadają lub stoją w swoich obozach. W jednym rogu są zwolennicy Hillary, w drugim Obamy, a po bokach niezdecydowani albo popierający innych kandydatów. Najpierw przekrzykują się nawzajem i próbują przekonać; później liczy się te osoby i uzyskuje wynik danego kandydata.

Jeżeli są dwa podobne, albo jeżeli jest dwóch liderów i pozostali z pojedynczymi głosami to następuje druga tura, czyli walka o te pojedyncze głosy. Znowu zamieszanie, krzyki, argumenty, dyskusje. I kolejne liczenie osób w każdym z obozów. Trochę to skomplikowane, ale ostatecznie daje wynik prawyborów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF FM - newsroom