Arabskie linie lotnicze Emirates to pierwszy na świecie komercyjny przewoźnik, który zezwolił pasażerom na używanie telefonów komórkowych na pokładach swych samolotów.

Na razie przez komórkę można rozmawiać wyłącznie w samolotach Airbus A340. Zostały one wyposażone przez linię Emirates w system, który sprawia, że emitowane przez "komórki" fale radiowe nie zakłócają pokładowej elektroniki.

Przewoźnik zamierza wkrótce umożliwić rozmowy we wszystkich swoich samolotach. Zapotrzebowanie na taką usługę jest ogromne, co uwidoczniło się w popularności telefonów zainstalowanych w fotelach samolotów linii Emiratem.

Emirates zastrzega, że usługa nie będzie dostępna nieustannie. Telefonować można wyłącznie wtedy, gdy samolot znajduje się na wysokości przelotowej. Ponadto załoga będzie sprawowała nad systemem pełną kontrolę, włącznie z możliwością czasowego zakazywania rozmów np. w czasie nocnego lotu. Natomiast niezależnie od pory dnia, pasażerowie będą zobowiązani do "wyciszenia" swoich aparatów telefonicznych.