W Kijowie na święta wypożyczysz choinkę

Piątek, 24 grudnia 2010 (09:26)

Mieszkańcy Kijowa, którzy nie chcą kupować ciętej bądź sztucznej choinki na Boże Narodzenie i Nowy Rok, mogą ją sobie wypożyczyć. Taką usługę oferuje Kijowskie Centrum Sadownictwa. Wypożyczenie choinki w doniczce kosztuje 600 hrywien (ponad 220 złotych) za miesiąc. W cenę wliczona jest dostawa drzewka do domu klienta, a później jego odbiór.

Po wygaśnięciu umowy klienci mogą liczyć na zwrot połowy zapłaconych za choinkę pieniędzy. Nastąpi to pod warunkiem, że nie jest ona połamana, bądź uschnięta.

Na razie biznes wypożyczania choinek dopiero się na Ukrainie rozkręca. Jego przedstawiciele konkurują ze sprzedawcami ściętych choinek, które sprzedawana są nawet za równowartość 20 złotych.

Niewielu ludzi może sobie pozwolić na wynajęcie choinki. W zeszłym roku wypożyczyliśmy ich ponad 20. Ilu chętnych będzie w tym roku - zobaczymy, jednak coraz więcej osób chce spędzić Nowy Rok i Boże Narodzenie w towarzystwie żywego piękna - mówi dyrektor Centrum Sadownictwa, Wołodymyr Slinczuk.

Na Ukrainie choinka ubierana jest przeważnie przed Nowym Rokiem i pozostaje w domach przez okres świąteczny i po jego zakończeniu.

Ukraińcy, w większości wyznawcy prawosławia, obchodzą święta Bożego Narodzenia zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli 13 dni później niż w Polsce. Do wigilijnych stołów zasiądą 6 stycznia.

Choinka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Ich ubieranie to jedna z najsympatyczniejszych tradycji. Najprawdopodobniej nie ma dwóch identycznie ozdobionych drzewek. A jak wygląda choinka w Twoim domu? Zrób zdjęcie i wyślij je do RMF FM. Opublikujemy je na www.rmf24.pl. [Zobacz naszą wspólną świąteczną galerię]

Zdjęcia choinek możesz przysyłać na Gorącą Linię: SMS/MMS: 600 700 800, e-mail: fakty@rmf.fm lub za pomocą formularza na stronie www.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP