W. Brytania znów ma problemy z nowoczesną łodzią podwodną

Czwartek, 4 listopada 2010 (14:11)

Brytyjska marynarka wojenna rumieni się ze wstydu. I to po raz drugi w ciągu miesiąca. W dodatku raz jeszcze z tego samego powodu. Chodzi o nowoczesną nuklearną łódź HMS Astute, która utknęła na mieliźnie u wybrzeży Szkocji.

Łódź podwodna samoistnie zeszła z mielizny na skutek przypływu morza i nie wywołało to żadnych zniszczeń. Ale - jak potwierdził rzecznik służb ochrony wybrzeża - ciągnący ją holownik zderzył sie się z kadłubem nuklearnej jednostki, a naprawa skutków tej kolizji może kosztować brytyjskiego podatnika miliony funtów.

HMS Astute jest największą i najnowocześniejszą łodzią podwodną , która wkrótce pływać będzie pod banderą brytyjskiej marynarki. Jej budowa kosztowała około miliarda funtów. Mimo że łódź wyposażona jest w najnowocześniejsze systemy nawigacyjne, błąd załogi sprawił że osiadła ona na kamienistym dnie morza nieopodal wyspy Skye. Pływający olbrzym waży prawie 8 tysięcy ton, czyli tyle co 1000 piętrowych autobusów. Brytyjskie ministerstwo nie skomentowało dotąd informacji na temat kolizji z holownikiem. Być może brakuje mu słów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF FM