USA: Dochodzenie ws. zastrzelenia nieuzbrojonego kierowcy przez policjantkę

Wtorek, 20 września 2016 (23:59)

Adwokat białej policjantki, która w piątek w stanie Oklahoma zastrzeliła nieuzbrojonego Afroamerykanina, oświadczył, że mężczyzna ten ignorował polecenia funkcjonariuszy i sięgał przez okno do swego samochodu w momencie, gdy został zabity.

Opublikowany przez komendę policji w mieście Tulsa film wideo pokazuje, jak 40-letni Terence Crutcher odchodzi od policjantów w kierunku swego terenowego samochodu z podniesionymi rękami. Zbliża się następnie do pojazdu od strony miejsca kierowcy. Wtedy jeden z policjantów razi go paralizatorem, a policjantka Betty Shelby strzela do niego.

Policjanci interweniowali po doniesieniu, że pośrodku drogi utknął samochód.

Jeszcze w poniedziałek, przed udostępnieniem dokonanego przez śmigłowiec zapisu wideo komendant policji Chuck Jordan poinformował, że Crutcher nie miał przy sobie ani w swym samochodzie żadnej broni. Adwokat policjantki oświadczył, że Crutcher nie reagował na polecenia funkcjonariuszy. Shelby sięgnięcie przez niego do kieszeni zinterpretowała jako zamiar wydobycia broni.

Władze lokalne i federalne prowadzą obecnie dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy policjantka popełniła przestępstwo i czy naruszono prawa obywatelskie Crutchera.

Jak podał lokalny dziennik "Tulsa World", policja potwierdziła we wtorek, że w samochodzie Crutchera znaleziono substancję odurzającą fencyklidynę (skrót nazwy angielskiej PCP). Nie wyjaśniono jednak, czy zmarły był pod jej wpływem.

(mpw)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat