USA: Będą kłopoty ze zniesieniem wiz dla Polaków?

Poniedziałek, 6 lutego 2017 (20:51)

Proces znoszenia wiz dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych może się znacznie przedłużyć. Ambasador Polski w USA przyznaje, że nie wiadomo czy program ruchu bezwizowego, do którego chciałaby dołączyć Polska, w ogóle przetrwa w obecnych kształcie – informuje dziennikarz RMF FM Paweł Żuchowski.

W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, to zajmie się kwestią zniesienia wiz dla Polaków w pierwszych tygodniach po objęciu prezydentury. Deklarację w tej sprawie kandydat Partii Republikańskiej złożył pod koniec września ubiegłego roku podczas spotkania z Polonią w Chicago.

Jak na razie nie wiadomo jednak, co z obecnym programem ruchu bezwizowego. Prezydent Trump podjął wiele decyzji, zapewne bardzo trudnych dla administracji, ale ich zdaniem koniecznych, które mają doprowadzić do całkowitego przemyślenia systemu wizowego i bezpieczeństwa granic - powiedział ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Czy Visa Waiver Program w ogóle będzie istniał w tym kształcie, w jakim istnieje teraz, tego nie wiadomo - zaznaczył polski ambasador.

W ocenie korespondenta RMF FM Pawła Żuchowskiego, nowa administracja zdecyduje się raczej na opracowanie nowych zasad przyjazdu do Stanów Zjednoczonych, ale w obecnej chwili trudno przewidzieć, jak mogłyby one wyglądać. Kwestie imigracyjne budzą spore kontrowersje, m. in. za sprawą dekretu prezydenta Trumpa podpisanego w ubiegłym tygodniu, dotyczącego obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu. 

(ph)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Paweł Żuchowski