Sąd w Neubrandenburgu (Meklemburgia-Pomorze Przednie) umorzył postępowanie przeciwko byłemu sanitariuszowi z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, esesmanowi Hubertowi Zafke. Powodem jest stan jego zdrowia.

Prokuratura złożyła w zeszłym miesiącu wniosek o umorzenie postępowania. Biegli orzekli, że 96-letni Hubert Zafke jest niezdolny do udziału w procesie z powodu demencji.

Proces przeciwko byłemu sanitariuszowi rozpoczął się w listopadzie 2015 roku. Były esesman, oskarżony o współudział w zamordowaniu co najmniej 3681 osób, pełnił służbę w obozie Auschwitz-Birkenau przez miesiąc, od połowy sierpnia 1944 r. W tym czasie do obozu zagłady dotarło 14 pociągów z więźniami, z których większość została zamordowana w komorach gazowych.

Według prokuratury Zafke wiedział, że odbywa służbę w obozie zagłady. Wspierając struktury obozowe, esesman "uczestniczył w zagładzie" - napisano w akcie oskarżenia. On sam twierdził, że jako sanitariusz opiekował się załogą obozu.

Hubert Zafke został w 1948 roku skazany na ponad trzy lata więzienia przez polski sąd za przynależność do SS i służbę w Auschwitz. Po odbyciu kary zamieszkał w Meklemburgii w NRD.

(ug)