Ukraiński sąd administracyjny zakazał protestowania przeciwnikom udziału rosyjskich żołnierzy w paradzie, która odbędzie się w Kijowie z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja. Z wnioskiem o pozwolenie na protest przeciwko Rosjanom wystąpiła nieznana "obywatelska grupa inicjatywna", która poinformowała, że w akcji weźmie udział około tysiąca osób.

Wiktor Janukowycz postanowił ujarzmić siły przyrody. "9 maja podczas parady z okazji zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w Kijowie ma być ładna pogoda" - takie polecenie usłyszał od prezydenta Ukrainy minister obrony Mychajło Jeżel. czytaj więcej

Zgodnie z ustaleniami prezydentów Ukrainy i Rosji, Wiktora Janukowycza i Dmitrija Miedwiediewa, tegoroczna defilada z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami odbędzie się w Kijowie w tym samym czasie, co parada w Moskwie.

Na zaproszenie strony ukraińskiej w uroczystościach w Kijowie weźmie udział po ok. 70 żołnierzy z Białorusi i z Rosji. 9 maja będą oni maszerowali wspólnie z Ukraińcami po głównej ulicy stolicy, Chreszczatyku. W tym samym czasie ukraińscy wojskowi wezmą udział w defiladzie na moskiewskim Placu Czerwonym.