Ukamienowali kobietę za seks przedmałżeński

Środa, 4 listopada 2015 (07:42)

Młoda kobieta została ukamienowana na kontrolowanych przez talibów obszarach w środkowej części Afganistanu. W ten sposób ukarano ją za uprawianie seksu przedmałżeńskiego ze swym narzeczonym - poinformowały miejscowe władze.

30-sekundowe nagranie wideo pokazujące egzekucję zostało zamieszczone w internecie. Widać na nim młodą kobietą wsadzoną do dziury w ziemi i otoczoną grupą mężczyzn w turbanach. Mężczyźni zaczynają obrzucać ją kamieniami, nie reagując na błagania kobiety ani na powtarzane przez nią wyznanie wiary w islam. Radio Wolna Europa, które jako pierwsze poinformowało o tej sprawie, podało, że gapiowie nagrywali egzekucję na telefonach komórkowych.

Według afgańskiej agencji Tolo kobieta została zabita około tygodnia temu na kontrolowanych przez talibów terenach pod Firozko, stolicą prowincji Ghor. Tamtejsze władze powiedziały agencji AFP, że Rokszana została ukamienowana przez grupę "talibów, miejscowych przywódców religijnych i uzbrojonych watażków". Gubernator prowincji, Sima Dżojenda (jedna z dwóch kobiet gubernatorów w Afganistanie), poinformowała, że rodzice dziewczyny kazali jej poślubić kogoś wbrew jej woli.

Narzeczonego ukarano chłostą

Ukamienowana kobieta to niejaka Rokszana, w wieku 19-21 lat, która wraz z 23-letnim narzeczonym uciekła od rodziny, by się pobrać. Z niepotwierdzonych doniesień wynika, że para została przyłapana na uprawianiu seksu, co zwłaszcza na afgańskiej prowincji nie jest tolerowane przez bardziej konserwatywną część społeczeństwa. Narzeczony kobiety został ukarany chłostą.

Podobne lincze nie należą w Afganistanie do rzadkości. W marcu tego roku w centrum Kabulu kobieta o imieniu Farchunda zmarła po brutalnym pobiciu i podpaleniu, ponieważ została niesłusznie oskarżona o spalenie egzemplarza Koranu. Morderstwo to wywołało protesty w Afganistanie i ściągnęło na kraj krytykę społeczności międzynarodowej za sposób, w jaki traktowane są tamtejsze kobiety.

Podczas rządów w Afganistanie w latach 1996-2001 osoby skazane za cudzołóstwo zabijano; egzekucje, przeprowadzane najczęściej w piątki, wykonywano przez rozstrzelanie lub kamienowanie.

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP