Ukrywający się od dwóch lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie Julian Assange weźmie udział w pokazie mody. Poszukiwany przez szwedzki wymiar sprawiedliwości założyciel portalu Wikileaks, po raz kolejny zwraca na siebie uwagę światowej opinii publicznej.

Zobacz również:

Assange pojawi się na wybiegu z sześcioma modelkami. Będzie ubrany w stroje zainspirowane spaghetti westernem. Zaprezentuje je do ścieżki dźwiękowej pochodzącej ze słynnego filmu w reżyserii Sergia Leone "Dobry, Zły i Brzydki". Pokaz mody odbędzie się w budynku ambasady, bowiem wychodząc z niego, Australijczyk zostałby natychmiast aresztowany.

Na liście zaproszonych gości znajduje się między innymi słynny amerykański aktor George Clooney. Gwiazdor wielokrotnie w swych publicznych wypowiedziach wspierał Assange'a.

Od dwóch lat ambasada Ekwadoru jest nieustannie strzeżona przez funkcjonariuszy Scotland Yardu. Koszt tej operacji przekroczył już 6 milionów funtów.

Poszukiwany przez szwedzką policję

Australijczyk zdobył rozgłos po opublikowaniu dziesiątek tysięcy tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych. Jest poszukiwany przez szwedzką policję, która żąda jego ekstradycji. Ciążą na nim podejrzenia o gwałt. Zeznania przeciwko Julianowi Assange'owi złożyły dwie byłe współpracowniczki portalu WikiLeaks.

Assange nie został w Szwecji formalnie oskarżony. Tamtejsza prokuratura chce go jedynie przesłuchać. Mężczyzna uważa jednak, że to żądanie podyktowane jest względami politycznymi, a po przyjeździe do Szwecji, z uwagi na działania WikiLeaks, istnieje niebezpieczeństwo, że zostanie wydany władzom amerykańskim, które także żądają wydania mężczyzny.

(mal)