Trzęsienie ziemi na Indonezji. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

Piątek, 2 sierpnia 2019 (15:06)
Aktualizacja: Piątek, 2 sierpnia 2019 (18:13)

Indonezyjskie służby ratunkowe odwołały ostrzeżenie przed tsunami wydane po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7, które wystąpiło w piątek u wybrzeży Sumatry na zachodzie Indonezji.

Wcześniej indonezyjska agencja ds. klęsk żywiołowych wezwała mieszkańców wybrzeża w prowincji Banten na wyspie Jawa do "natychmiastowego ewakuowania się na położone wyżej tereny".

W stolicy kraju Dżakarcie budynki zakołysały się w wyniku podziemnych wstrząsów i ludzie uciekali ze swych domów. Po dwóch godzinach odwołano ostrzeżenie przed tsunami. To było przerażające - powiedziała agencji Reutera jedna z mieszkanek Dżakarty.

Amerykańska służba geologiczna USGS poinformowała, że do trzęsienia ziemi doszło na głębokości 59 km, ok. 227 km od miasta Telukbetung. Dotychczas nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach.

Indonezja znajduje się na wyjątkowo aktywnym sejsmicznie obszarze. Rocznie w tym kraju notowanych jest ok. 7 tys. wstrząsów, choć w zdecydowanej większości są one słabe i nie wyrządzają poważniejszych szkód. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Joanna Potocka