Tornado nad stolicą Kanady. Bez prądu prawie 150 tys. ludzi

Sobota, 22 września 2018 (21:57)

​Pięć osób znajduje się w szpitalu, z czego dwie w stanie krytycznym, a blisko 150 tys. ludzi jest pozbawionych prądu w stolicy Kanady, Ottawie, po przejściu tornada w piątek wieczorem - poinformował w sobotę burmistrz miasta.

Zamieć śmieci i gruzów nad Quebekiem /Storyful/x-news

To jedno z dwóch czy trzech najbardziej traumatycznych wydarzeń, jakie kiedykolwiek dotknęły nasze miasto. (...) W całym swoim życiu nie pamiętam niczego podobnego - powiedział w sobotę burmistrz stolicy Jim Watson, cytowany przez portal CBC News.

Siłę tornado, które nawiedziło w piątek po południu okolice Ottawy, w sześciostopniowej skali Fujity (od 0 do 5) określono wstępnie jako 2. Wiatr wiał z prędkością od 180 do 220 km/h.

Najbardziej ucierpiał obszar Dunrobin, położony na zachodnim krańcu miasta. Wygląda to dosłownie tak, jakby zrzucono bombę - powiedział Watson, opisując materiał nakręcony z drona, wysłanego przez ratowników medycznych. Kompletnie zniszczonych zostało ponad 40 domów.

Prezes firmy odpowiedzialnej za dostawę prądu w mieście, Hydro Ottawa, powiedział, że zniszczenia sieci elektroenergetycznych wywołane przez piątkowe tornado są gorsze niż te spowodowane przez burzę śnieżną z 1998 roku, czyli jedną z najpoważniejszych w historii Kanady klęsk żywiołowych, która pochłonęła 35 ofiar. Jego zdaniem naprawy potrwają co najmniej kilka dni.

Bez prądu prawie 150 tys. osób

W sumie przerwy w dopływie energii elektrycznej dotyczą ok. 147 tys. osób w mieście i ok. 2 tys. mieszkańców rejonów wiejskich. W stolicy w ponad 300 miejscach nie działa uliczna sygnalizacja świetlna, a wszystkie szpitale zmuszone są korzystać z awaryjnych generatorów prądu.

Znaczne uszkodzenia odnotowano także w położnej na północ od stolicy gminie Gatineau, znajdującej się na terenie prowincji Quebec. Obrażenia odniosło tam kilka osób, a ok. 39 tys. było w sobotę rano bez prądu.

Silny wiatr w piątek wieczorem spowodował też szkody w obszarze metropolitalnym Toronto. W sobotę rano odciętych od elektryczności było ok. 1000 mieszkańców. Obecnie front przesunął się nad wschodnie wybrzeże kraju, pozbawiając prądu ponad 5 tys. osób w prowincji Nowy Brunszwik - podało na Twitterze CBC News.

(ł)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat