Szwedzki sąd dał zielone światło dla adopcji mężczyźnie, który został wcześniej skazany za pedofilię. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, według sądu nie ma obawy, że mężczyzna może znów dopuścić się molestowania.

Potencjalny przyszły ojciec chłopca był w latach 60. skazany za blisko 90 przestępstw, głównie oszustw. Jednak lokalna gazeta Helsingborgs Dagblad podała, że Szwed był również skazany w 2004 roku za molestowanie 5-letniej córki swoich sąsiadów. Był też podejrzewany o zgwałcenie nastolatki.

Według szwedzkiego sądu, mężczyzna będzie mógł teraz adoptować dzieci. Decyzję ogłoszono po analizie opinii wydanych przez komitet do spraw socjalnych, który orzekł, że ryzyko recydywy w jego przypadku jest niskie. Za przyznaniem mężczyźnie prawa do adopcji głosowała większość członków komisji; jedna osoba była przeciw.

Gazeta napisała jednak, że cywilni członkowie komisji, którzy wydali taką decyzję, nie mieli dostępu do dokumentów w sprawie zarzutów seksualnych, które ciążą na mężczyźnie.

Helsingborgs Dagblad zwróciła także uwagę, że nie ma oficjalnych dokumentów wyjaśniających, na jakiej podstawie wydano decyzję, że mężczyzna nie popełni drugi raz takiego czynu.

Mężczyzna chce adoptować swojego 10-letniego pasierba. Matka chłopca zmarła z powodu ciężkiej choroby. W momencie składania przez mężczyznę podania o adopcję dziecka, wyraziła jednak zgodę na przysposobienie 10-latka. Zgodę na adopcję wydał również biologiczny ojciec dziecka.