Syryjskie władze przejęły kontrolę nad miastem Rastan

Niedziela, 2 października 2011 (12:38)

Władze syryjskie poinformowały o przejęciu kontroli nad Rastanem, miastem w środkowej części kraju, na które od pięciu dni trwała ofensywa - podała oficjalna agencja prasowa Sana. Jak napisała Sana, "do miasta wrócił spokój po wejściu do niego sił porządkowych, które przy wsparciu jednostek wojskowych starły się z grupami uzbrojonych terrorystów".

40-tysięczny Rastan, położony ok. 180 km na północ od Damaszku, był opanowana przez dezerterów z armii. Wielu zdecydowało się na dezercję, bo nie chcieli strzelać do pokojowych demonstrantów.

Według władz, bilans przejęcia miasta to "ogromna liczba zabitych terrorystów, zatrzymanie wielu w nich oraz konfiskata znacznej ilości broni i amunicji". Obrażenia odniosła niesprecyzowana liczba żołnierzy.

Natomiast według organizacji opozycyjnych, w ofensywie sił rządowych na Rastan zginęło kilkadziesiąt osób w tym tygodniu.

Doniesień z Syrii nie można zweryfikować z niezależnych źródeł, bo władze nie dopuszczają do kraju zagranicznych mediów.

Od połowy marca, gdy rozpoczęły się antyreżimowe protesty, w Syrii zginęło ponad 2,7 tys. osób, a około 15 tysięcy - jak podaje syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - zostało zatrzymanych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP