Myślimy o tym, żeby w lipcu - kiedy w Polsce będą Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO - wprowadzić kontrole na granicach - poinformował szef MSZ Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, wiele zależy od tego, jak w najbliższych miesiącach będzie się rozwijała sytuacja w Europie.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowsk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem /Leszek Szymański /PAP

Szef polskiej dyplomacji przebywa obecnie w Watykanie, gdzie spotkał się z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem. Towarzyszyła mu szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Waszczykowski poinformował, że rozmowa dotyczyła dwóch ważnych wydarzeń religijnych: rocznicy chrztu Polski i ewentualnego uczestnictwa przedstawicieli państwa watykańskiego w tych obchodach oraz lipcowej pielgrzymki papieża podczas Światowych Dni Młodzieży.

Dużą część spotkania poświęciliśmy sprawom międzynarodowym, kryzysom, jakie mamy w Europie, zagrożeniom, przed jakimi Europa stoi - jak wspólnie możemy się przeciwstawiać tym wyzwaniom i zagrożeniom - powiedział Waszczykowski dziennikarzom po spotkaniu.

Sytuacja wydaje się być pod kontrolą, natomiast trudno przewidzieć, jak ona będzie się rozwijała przez następne 4-5 miesięcy, jeśli nastąpi np. kolejna fala emigrantów do Europy. W odpowiedzi na to niektóre państwa będą w dalszym ciągu próbowały zamknąć granice bądź narzucić ścisłą kontrolę. To może z jednej strony zniechęcić część osób do przyjazdu, innym utrudni przyjazd - ocenił, odnosząc się do ŚDM.

Nie chciałbym być złym prorokiem, ale musimy się liczyć z zachowaniami niekorzystnymi. Przecież Europa jest ciągle nękana przez akty terroryzmu, to też musimy brać pod uwagę i zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami - zaznaczył.

Pytany, czy na granicach będą w lipcu kontrole, powiedział, że trzeba się z tym liczyć: Myślimy o tym, żeby te kontrole wprowadzić.

Waszczykowski powiedział również, że podczas spotkania bardzo wiele zostało ustalone, jeśli chodzi o ŚDM, ale "gospodarzami tych dobrych wiadomości" będą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej.

W Watykanie mówi się, że w najbliższych dniach ma zostać opublikowany plan wizyty Franciszka w Polsce. Również Waszczykowski zapowiedział, że będzie on znany w najbliższych dniach. Poinformował, że program "jest w zasadzie dopięty". Potwierdził również, że podczas wizyty papieża planowane są spotkania z przedstawicielami władz.

Szef MSZ podał ponadto, że na obchody rocznicy chrztu Polski przyjedzie bardzo wysoki rangą dostojnik kościelny z Watykanu.

Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera, powiedziała po spotkaniu, że jest z niego zadowolona i cieszy się, że praca Polski została doceniona i wysoko oceniona. Ten kierunek, który obraliśmy, jest kierunkiem bardzo dobrym, bo nastwionym przede wszystkim na bezpieczeństwo, bo to jest priorytet, ale też na to, by ci młodzi ludzie przeżyli te dni najlepiej, jak tylko mogą, żebyśmy im to umożliwili - mówiła. Jak dodała, właśnie po to przygotowywana jest specustawa.

(edbie)