20-letni mężczyzna otworzył ogień w szkole podstawowej w Newtown w amerykańskim stanie Connecticut. Według informacji podawanych przez amerykańskie media, od kul zginęło 26 osób, w tym 20 dzieci. Nie żyje także zamachowiec, który prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Potwierdzono już tożsamość zabójcy. Jest nim 20-letni Adam Lanza. Sprawca masakry zabił wcześniej swą matkę. Ciało kobiety, nauczycielki w szkole w Newtown, znaleziono nie - jak wcześniej podawano - w tej placówce, a w jej domu.

Wcześniej napływały też inne informacje, z których wynikało, że sprawcą masakry był jego starszy, 24-letni brat Ryan Lanza. Ten został już zatrzymany i współpracuje z policją. Prawdopodobnie nie ma nic wspólnego ze zbrodnią w Newtown i nie zostanie aresztowany.

Według CNN, w stanie New Jersey znaleziono również trzeciego, martwego brata zamachowca. Władze poinformowały, że 20-letni Adam Lanza prawdopodobnie go zabił.

Pojawiły się też informacje, że w domu rodziców Lanzów policja znalazła również ciało ojca rodziny.

Na razie nic nie wiadomo o motywie działania zabójcy.

Napastnik zabił w szkole 26 osób, w tym 20 dzieci

Do tragedii doszło w szkole Sandy Hook w Newtown. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zamachowiec wszedł do klasy i otworzył ogień. 18 dzieci zginęło na miejscu, dwoje w szpitalu. Miały od 5 do 10 lat. Napastnik zabił też sześcioro dorosłych.

Rodzice, którzy w momencie strzelaniny byli w szkole, relacjonowali natomiast, że wśród ofiar jest dyrektor placówki i szkolny psycholog. Dyspozytor pogotowia poinformował z kolei, że jeden z nauczycieli został postrzelony w stopę. Lokalna telewizja pokazała otaczające szkołę radiowozy policyjne i karetki pogotowia. Na miejscu pracę rozpoczęli funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczyli od razu broń napastnika.

Telewizja WABC informuje z kolei, że zamachowiec nosił kamizelkę kuloodporną. Według relacji tej stacji, miał ze sobą trzy sztuki broni. Jak się okazało, była ona zarejestrowana na jego matkę.

Na miejsce strzelaniny przyjechał gubernator stanu Connecticut Dan Malloy. Jak poinformował, rozmawiał już z władzami federalnymi o pomocy dla wszystkich dotkniętych tragedią. O ataku w Sandy Hook Elementary School powiadomiony został także prezydent Barack Obama, który rozmawiał już z dyrektorem FBI Robertem Muellerem i z gubernatorem Connecticut. Prezydent Obama zarządził też opuszczenie flag do połowy masztu.

Newtown to 30-tysięczne miasto w stanie Connecticut. Sandy Hook jest jedną z czterech szkół podstawowych, które się tam znajdują. To parterowy, rozległy budynek z dziedzińcem pośrodku. Jest tam przedszkole i klasy od pierwszej do czwartej, więc chodzą tam dzieci mające od 5 do 10 lat.